| hobgoblin a întrebat:

Tocmai ce am absolvit facultatea si vreau sa merg cateva zile in Germania pentru relaxare. Problema e ca am facut lichidarea la facultate si am restituit inclusiv carnetul de student si legitimatia. Prin urmare, nu am cum sa solicit un card european de asigurare de sanatate gratuit (nici nu am reinnoit cardul de sanatate de anul trecut). Am oare posibilitatea sa imi cumpar unul? Daca da, stie cineva cat timp este valabil si ce acte trebuie sa prezint pentru cerere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Ai de gand sa mergi la medic acolo? Daca o sa patesti ceva si e urgenta, stai linistit ca nu te lasa sa mori daca nu ai card de sanatate sau asigurare. Nici nu am auzit pana acum ca ti-ar trebui. Si cardul de sanatate nu expira. Poate cel european, dar ma indoiesc ca tu chiar ai nevoie de el daca nu ai de gand sa mergi la medic acolo.
Poate ma insel, totusi.