| Grațiela_Maria_2000_Et78 a întrebat:

Tpu...am 15 ani abia impliniti, sunt in a 8-a luna in care nu mi-a mai venit menstuatia.
Medicul de familie mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la agitatie, stres si oboseala ..saau ar putea fi un chist.
Ati mai avut atata timp intarziere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| denismaria92 a răspuns:

Eu am avut prima menstruatie la 16 ani si nu am avut nicio problema. Poti sa mergi la ginecolog sa te lamureasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia vine intre 13 si 17 ani.
La unele fetite intarzie, la altele vine foarte devreme, in functie de corpul fiecareia si bineinteles, de mostenirea genetica de la mama.
Ce inaltime si greutate ai?
Esti cumva foarte slaba sau f grasa?
Pentru ca, anorexia si obezitatea dau asemenea probleme, cu lipsa menstrei sau alte modificari hormonale.
Stresul si oboseala nu intarzie menstruatia!

| Grațiela_Maria_2000_Et78 explică (pentru Violleta2022):

Pai am 1.60 si 56 kg... oricum am mai avut si anul trecut o intarziere de 7 luni, dar acum de ce sa se mai intample la fel?
Iar mama are probleme cu menstruatia de mult timp

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grațiela_Maria_2000_Et78):

Se pare ca ai mostenit-o pe mama ta, cu acest ciclu neregulat.
Din pacate, nu ai ce sa faci, va veni cand va vrea el.

| sofisis a răspuns:

Asta nu mai e intarziere. E o super dereglare. Mergi MUSAI la ginecolog.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Deci eu am aproape 13 ani și am menstruația din vara anului 2017.
Posibil că ai rămas însărcinată, sau... nu știu, dar indicat ar fi să te duci la un ginecolog să-ți spună el mai clar, nu mă pricep!

| Grațiela_Maria_2000_Et78 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da...raman insarcinata fara sa intretin vreun act sexual? asta nu se intampla din senin