| 03052003 a întrebat:

TPU bunicul meu a murit de leucemie la 40 si ceva de ani. Tatal meu a murit de leucemie la 42 de ani.Cred ca s-a transmis genetic.
E posibil sa fi mostenit si eu acesta afectiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

De regula leucemia NU se transmite genetic, decat in anumite situatii, mai rare. Spre ex, transmiterea genetica poate avea loc in special in cazurile de leucemie cronica mieloida. Desi nu poate fi exclusa posibilitatea, totusi NU este obligatoriu ca si tu sa dezvolti aceasta afectiune. Sunt diferiti factori care ar fi facut posibila instalarea leucemiei la tata si la bunic (fumatul, expunerea la substante chimice, anumite boli genetice, boli ale sangelui, etc.)

Sugestia mea este sa faci investigatii in mod regulat si sa nu te panichezi inainte sa ai o certitudine, stii tu, ca in povestea cu drobul de sare.

| Eastwood a răspuns:

Stai linistit, aceasta boala nu se transmite genetic!
Dar pentru siguranta ta poti face o vizita la medic!

| n1445 a răspuns:

Da e posibil, dar cel mai bine ar fi sa-ti faci analizele