| Girly97 a întrebat:

Trebuie sa merg zilele astea pentru prima oara la dentist ca sa imi puna o plomba la o carie extrem de mica care nu doare deloc. Imi spuneti va rog cum va fi? Ce va face? Cat va dura? Cat va durea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

In functie de gravitatea problemei! Mai exact, daca pulpa dentara este sau nu afectata!

Daca caria nu este profunda si pulpa dentara nu este expusa, totul se rezolva in vreo 25 de minute, fara durere, fara complicatii! Nu ai voie sa mananci vreo ora si asta e tot.

Daca insa pulpa dentara este afectata, trebuie facut tratament mai indelungat, te cheama de 2-3 ori si o sa si doara putin( o sa fie totul facut sub anestezie locala, nu trebuie sa te ingrijorezi totusi)

Oricum, ideea de baza e sa nu lasi sa se strice mai rau! Preventia si tratarea din timp sunt cheia. Orice carie, oricat de mica trebuie tratata cat mai rapid!

| alii98 a răspuns:

Eu am avut dintii sparti,si cand ma anesteziat cu o seringa a durut suportabil, apoi a curatat dintii, si a pus plombele, nu va dura foarte mult, 30 min in cazul cel mai rau

| KindKid17 a răspuns:

Va fi floare la ureche. Nu va dura mai mult de 10 min. Caria e minora ai zis. Nici nu te va durea

| Raluca199427 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar de obicei un dentist gaseste multe alte lucruri pe langa o simpla carie ( spun din experienta proprie, de la o mica carie am ajuns la altele ). Pentru 1 carie m-a chemat la cabinet cam 1 luna pentru ca respectiva carie era mai mare decat parea. Asa ca am inceput : radiografii, anestezie, inchidere de canal, asteptare pentru a se vindeca canulul ( adica mi-a scos nervul ) si abia dupa am reusit in sfarsit sa am o plomba. Sper sa nu fie si la tine la fel. Si orice ar fi, garantez ca nu doare, eu eram cu pastile de frica in geanta si nu le-am luat cand am vazut ca nu e mare chestie si durere deloc, decat la anestezie foarteee putin, e ca si cum mananci seminte si te ranesti cu o coaja, asta pentru ca inainte de injectie iti va da si cu spray anestezic.

| Viorels125632 a răspuns:

E e durere mica doar cand iti face anestezia. dupa nu o sa simti nimic nici daca vei vreawinking si eu eram speriat la inceput. mi am pus 6 plombe vara asta, depinde de carie de gravitatea situatiei. dureaza jumate de ora maxim daca nu o ai afectata tare.

| Elena_Bia_1999 a răspuns:

Dentistul de fa uită la măseaua cariată, după care îți curată măseaua de toate mizeriile și îți pune plomba! Nu prea va durea, pe mine m-a durut puțin din cauză că m-a întremat puțin în măsea cu acel instrument de curătoare dar nu doare, plomba cel mai probabil o să cadă când te vei spala pe dinti. Cel puțin așa mi s-au întâmplat mie!