| andreirevine1 a întrebat:

Maine trebuie sa merg pentru prima oara la dentist si 100% dintele pentru care merg are nevoie de plomba. As vrea sa stiu, cat de tare doare, cum se simte anestezia, cam cat ar dura si daca doare dupa ce plomba este pusa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Astăzi nu mai există vreo durere la medicul stomatolog. Și mai ales când se pune o plomba.

| alina2k18 a răspuns:

Depinde cat de avansata e caria, daca e ceva minim te rezolva intr-o sedinta, maxim jumatate de ora.
Nu doare nimic, o sa simti doar anestezia gen intepatura, dupa -> amorteala totala.
Nu doare dupa plomba decat daca e caria avansata, gen o sa simti asa ca o inflamatie ca nah s-a lucrat acolo dar doar pentru 2-3zile, in special la maselele de sus se intampla asta.

| Goldenbulle7 a răspuns:

Eu mi-am facut peste 5 plombe. Anestezia (acul) nu o simti aproape deloc (fara durere), foarte putin vei simti o ceva "intepaturi" cand iti va gauri maseaua, pentru a face loc de plomba. La inceput mi-a fost frica, apoi am mers cu drag la dentist