| anonim_4396 a întrebat:

Trimiterea de la medic trebuie sa fie valabila atunci cand iti faci analiza?

De exemplu, daca am o trimitere la RMN si ma programeaza abia peste 3 luni si expira intre timp, trebuie sa-mi iau alta? Stiu ca trimiterea de la medicul specialist e valabila 3 luni, dar eu am facut programarea mai tarziu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata! happy Da, iti va trebui alt bilet de trimitere de la medicul specialist daca primul bilet expira, deoarece s-ar putea ca medicul de la RMN sa refuze sa-ti faca investigatia. Multa sanatate iti doresc si ai grija de tine! Sa ai o zi frumoasa si o saptamana minunata! kiss

| BroascaCuElice a răspuns:

Da, deoarece odata expirata nu mai e valabila iar in momentul in care mergi sa-ti faci rmn-ul o sa ti se zica sa mergi iar la doctor dupa o noua trimitere

| Peridava a răspuns:

Daca expira, cere alta de la medic, explicandu-i si de ce iti trebuie. Altfel, s-ar putea sa intampini un refuz.