| Tol_Adelin_2000 a întrebat:

Uleiul de ricin este bun pentru barbă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Da este bun. Uleiul de ricin este renumit pentru proprietatile sale de intarire a firului de par, cat si de grabire a cresterii. Poti folosi uleiul ca masca (ulei de ricin si ulei de masline), sau aplica ulei de ricin pur si simplu pe fata si lasa-l acolo timp de o ora.

7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Bravo ca te-ai grabit sa dai funda la un raspuns useless, cica sa ti o ora uleiul de ricin pe barba rolling on the floor, aveam eu o solutie mai buna, dar daca ai dat deja raspuns castigator da-ti pe barba si tine uleiul 1 ora, in cateva luni o sa iti creasca 2 fire de par noi laughing

| raMLesS a răspuns (pentru RobertMoon):

Voiai sa-i recomanzi minoxidil, este? laughing

| RobertMoon a răspuns (pentru raMLesS):

Printre altele da laughing, mi-am dat si eu cu minoxidil 6 luni si a avut rezultate super.

| raMLesS a răspuns (pentru RobertMoon):

Ala functioneaza daca-ti dai pe sprancene cu el?
Unde gasesc, cat costa, si cat ma tine o sticluta de genul?
Efectul e permanent? Adica daca nu te mai dai 2 ani, o sa ti se rareasca barba la fel ca inainte, sau o sa ramana la fel de deasa?

| RobertMoon a răspuns (pentru raMLesS):

Funtioneaza daca te dai pe orice zona in care iti creste par, nu stau sa spun stiintifc cum functioneaza ca ar fi plictisitor. Gasesti la orice farmacie mare, se numeste Rogaine Spuma sau Alopexy Minoxidil 5%(solutie). Trebuie sa te dai pana firele de par devin terminale, adica foarte groase, procesul dureaza ceva timp, aproximativ 6-8 luni depinde de la om la om cat de repede isi face treaba, la mine in 3 saptamani deja aveam rezultate super bune, adica aparuse fire de par chiar vizibile, in 5 luni aveam barba fromata perfect chiar si pe gat... dar are si efecte adverse, unul temporar altele permanente, cel temporar ar fi ca in primele 2 luni vei avea uneori palpitatii la inima, dar de scurta durata, iar celalalt efect ar fi ca iti creste par mai repede si pe corp, brate, spate etc.

| Tol_Adelin_2000 explică (pentru RobertMoon):

Eu aveam nevoie de un raspuns pentru uleiul de ricin, deoarece de minoxidil stiam dar am auzit ca are si reactii adverse.

| ncristian7805 a răspuns:

Uleiul de racin se poate folosi pentru barba doar daca ai o radacina din care poate sa creasca, din cate am inteles de la un prieten frizer de al meu