| Girly97 a întrebat:

Un chestionar care sa-mi spuna daca sunt capabila sa sofez cunoasteti? Vreau sa fac scoala de soferi vara dupa ce incepe vacanta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici un chestionar nu-ti va spune daca esti sau nu capabila sa sofezi, asta o vei afla doar dupa ce vei trece examenele medical si psihologic si dupa ce vei face orele de conducere.
Chestionarele te ajuta doar sa vezi cum stai cu cunoasterea legislatiei rutiere, pentru testul teoretic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia dai examenele cu politia

| RorySan a răspuns:

Pai de aia dai teste atunci si te ajuta.

| Lola05 a răspuns:

Nu există chestionare teoretice care să aprecieze calitățile tale practice.
Șofatul e o chestiune de antrenament. Unii asimilează mai repede, alții au nevoie de mai multă muncă (exemplu: frate-miu a luat din prima și conduce de parcă asta a făcut toată viața lui, eu am mai avut nevoie de câteva ore în plus după ce am picat o dată traseul și nici acum nu l-am ajuns la tehnică).
Sfatul meu ca proaspătă șoferiță e să cauți un instructor bun și cu multă răbdare, care să explice și de 100 de ori același lucru fără să se enerveze și care să nu te trateze superficial. El te va învăța de la zero. Tu nu trebuie să mergi la școala auto gata învățat, ci mergi acolo ca să te învețe cineva.
Vei face și ore de teorie, în cadrul școlii auto.
Oricum, instructorul îți va observa plusurile și minusurile și va lucra cu tine pentru a depăși problemele și temerile tale, pentru ca la examen să fii pregătit.
Caută un instructor pe recomandările celor care deja au făcut școala și nu lua unul la întâmplare, pentru că dai banii degeaba.
Mult succes și să iei examenele din prima! happy

| aleynad90 a răspuns:

Nimeni nu s-a nascut inatat, doar exersand si conducand poti fi un sofer bun.Stiu ca o sa razi, dar eu in prima sedinta de conducere am invatat sa merg drept :)) tineam volanul atat de strans incat mergeam in zig-zag. chestionarele le-am facut pe http://chestionareauto.odat.ro/ si am facut 26 de puncte la proba teoretica