| anonimul0724 a întrebat:

Un energizant pe saptamana poate face rau?
Zic o doza la (0.5l)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E preferabil sa eviti astfel de bauturi.Inlocuieste-le cu altceva mai sanatos, ceaiul verde, ceaiul negru sau bauturile din ceai.Asta daca vrei energie sau sa scapi de oboseala momentan. Daca nu, as zice unul la 3 saptamani. Oricum mai bine le eviti, nu-s bune deloc la inima. Sanatate!

| RB26DETT a răspuns:

Iti recomand sa renunti complet la sucurile acidulate si nu numai, mai bine bei o cafea decat un energizant! Alea sunt bombe pentru sanatate, stomac ficat rinichi si cel mai important inima, depinde acum si de varsta, daca esti prea tanar iar e foarte nasol, odata am baut un energizant la 0.5l si seara simteam cum vrea sa iasa inima din piept, m-am speriat groaznic atunci, aveam vreo 12 ani pe atunci.
Stiu ca nu-ti convine dar incearca sa renunti la sucurile din comertwinking oamenii tin cont de sanatatea lor abia atunci cand incep sa aiba probleme, eu unul am stat mai bine de jumatate de an cu probleme la stomac/ficat din cauza prostiilor din comert...

| AFR81 a răspuns:

Ar fi preferabil sa renunti chiar si la acela si, daca e neparat nevoie, sa-l inlocuiesti cu altceva, mult mai sanatos. Imi vine in minte ceaiul verde matcha drept o alternativa foarte buna. Daca nu doresti, insa, 500 ml de energizant pe saptamana nu-ti vor face probleme. Totusi, ar fi bine sa nu depasesti aceasta cantitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, face foarte rau, putand chiar sa-ti provoace un stop cardiac, daca ai deja probleme cu inima.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rau nu face o cantitate mica, insa nici bine nu face. Asa ca bagi gratuit chimicale in tine

| iDarkness a răspuns:

Cred ca un hell pe saptamana nu are ce probleme sa-ti cauzeze, fiti seriosi. doua pahare de cola sunt mult mai daunatoare?

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Salut. Un energizant pe saptamana nu afecteaza cu nimic, iar daca intreci masura band sa zicem in fiecare zi cate un energizant, doua te poti trezii cu palpitatii si cu atacuri de panica.