| anonim_4396 a întrebat:

Un medic endocrinolog pentru a face o întrebare va rog? Un nr de tel pentru a prezenta problema și poza. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca esti in tara poti cere sfaturi in primul rand la medicul de familie, daca acesta isi declina competenta cum este si normal in cazul de fata, atunci ii poti cere medicului de familie recomandarea unui endocrinolog priceput.

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt în oraș la mine. Și nu pot ajunge acum la medicul de familie. ajung abia peste 1 luna acasă

| Simpatic a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Da,dar intelegi ca parerile de pe internet mai ales asupra stiintelor medicale care sunt foarte complexe pot fi nu doar neavenite dar pot face si rau.
Foarte multa lume citeste pe internet sau chiar cauta recenzii asupra unor cabinete medicale sau medici de acolo, in opinia mea asa cum am demonstrat cu alta ocazie, este gresit intrucat pe internet nu exista doar obiectivism, deci sistemul de recenzii ale userilor poate fi trucat de cele mai multe ori. Special cel de pe google.

De aceea si in cazul acesta ramane viul grai desi primitiv dar cu o acuratete mai mare zic eu, adica cererea de indicatii catre un medic priceput de la persoane care au fost direct interesate de aceasta speta, cu alte cuvinte celor care au avut de a face cu medici endocrinologi.

Cu siguranta se poarta si ceea ce cauti tu adica second opinion sau interpretarea unor rezultate pe baza unor analize deja efectuate insa costa nu e gratuit! trebuie sa iei legatura cu anumite clinici private sa obtii un raspuns in acest sens...pentru ca una este sa faci plata cu cardul dar sa te duci efectiv intr-o clinica si alta este sa faci plata de la distanta iar consultul sa fie de la distanta, consultul sau interpretarea analizelor.
Din ce stiu eu, in anumite domenii sunt medici care am inteles ca fac asta la distanta, nu stiu daca neaparat endocrinologie, dar de exemplu am vazut dermatologi care ofera servicii la distanta happy

Tu probabil doresti ca un medic de pe TPU sa iti interpreteze analizele, insa slabe sanse, exista medici pe TPU dar nu stau tot tipul si nici nu ofera consult online, si nici nu-i stim pentru ca prefera anonimatul, cum este si normal.

varianta optima este fie sa mai astepti si sa te prezinti la un medic de specialitate fie sa cauti o clinica cum am spus care are acest tip de interpretare analize de la distanta asta daca exista in acest domeniu al endocrinologiei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la medicul de familie cere trimitere pentru endocrinologie si programeaza te la un cabinet si mergi sa te consulte si acolo duci cu tine poze si daca mai ai alte diagnostice si te consultă un medic adevarat nu de pe TPU, ce iti va spune, ce varsta ai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Regina Maria are un sistem de consultatii online

https://www.reginamaria.ro/intreaba-un-medic

probabil va fi contra cost... dar daca tu vrei online.

| just4ubr2015 a răspuns:

Intra pe site la medlife si fa o programare la un endocrinolog in functie de orasul de unde esti medicul de familie nu are ce sa iti faca tot la privat e baza.

| rxbiesx a răspuns:

Cred ca mai bine intrebi pe un forum medical… pe TPU sunt tot felul de ciudati, nu cred ca ai vrea sa le trimiti poze ://…

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru rxbiesx):

De asta voiam un nr sau ceva la un medic endocrinolog

| rxbiesx a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Da, inteleg. dar pe TPU oamenii iti pot da orice numar, nu ai de unde sa stii daca e cu adevarat numarul unui endocrinolog sau daca e numarul unui ciudat… mai bine ceri o trimitere de la medicul tau si te vezi fizic cu un specialist, stii? (: dar pana la urma fa cum stii tu mai bine! (:

| sabin89 a răspuns (pentru rxbiesx):

Suntserios nu e ciudat...

| rxbiesx a răspuns (pentru sabin89):

Ce?

| sabin89 a răspuns (pentru rxbiesx):

Ai zis că pe site-ul ăsta sunt tot felul de ciudați. Și eu am zis că userul "suntserios", care a dat un răspuns mai sus, nu e ciudat.

| rxbiesx a răspuns (pentru sabin89):

Ok? dacă el nu e ciudat sunt alți ciudati