| anonim_4396 a întrebat:

Un om de 71 de ani cu cancer extins la colon(cam pe la coloană), mai demult în urmă cu 9 luni a mai făcut o operatie în zona burții mai jos, iar zilele astea îl durea foarte rău burta, nu mai putea să mănânce ( i-au băgat niste perfuzii că tot nu poate să mănânce). Mai "demult" a fost la București la niste controale și i-a zis că nu are nimic, iar azi când l-a operat i-a găsit cancer extins.
Mai are șanse să supraviețuiasca? Daca da, cam câți ani sau luni? Va mai putea să se deplaseze? (Este vorba despre bunicul meu) Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

Nu va fi nimeni in stare sa-ti raspunda.
pot sa-ti spun doar ca viata insusi este un miracol, asa ca este posibil sa traiasca, la fel cum poate sa nu.
unchiul meu a trait si inca traieste de peste 7 ani cu cancer la colon...

| Antopuff a răspuns:

Nu poate nimeni sa iti spuna fara nicio baza cat mai poate trai.

Bula
| Bula a răspuns:

Despre starea si sansele bunicului tau cel mai bine se poate pronunta medicul care l-a operat.
Dar nici el nu este Dumnezeu A-tot-stiutor.

| crud a răspuns:

Astfel de lucruri se discuta numai cu doctorul. E posibil sa ii fi taiat din colon partea cu problema si in plus o marja de siguranta. Daca e vorba despre colonul descendent, inseamna ca are si o punguta colectoare. Da, isi va reveni dupa operatie, va putea merge, chiar o perioada va simti ca prinde puteri. Dar, numai doctorul stie ce a vazut in interior, daca a gasit metastaze sau nu, el e singurul care poate face aprecieri. Multa putere si sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cancer cu metastaze, înseamnă că cancerul i-a cuprins întregul organism. Cât de tare e bolnav, știe doar medicul care a făcut operația.
Știu un medic care tratează bolnavi de cancer și în această fază și are succes.
Să îl contacteze familia ta.
=====
Adresa CABINETULUI : Piatra Neamț, Cartier PRECISTA, str. Dr. Emil Costinescu, Nr. 2, Bloc E8, Sc. B, Ap. 22, Parter. (de la Biserica Nouă, strada care merge spre Ștrand, la al 3-lea bloc pe dreapta)

Program : LUNI – VINERI, între orele 9-14. Programul poate fi prelungit în funcție de solicitări.

Pentru programări la consultații scrieți pe una sau mai multe dintre următoarele adrese de e-mail :
dr.calinmarginean@gmail.com
calinnm@gmail.com
=====
http://drcalinmarginean.blogspot.com
=====
El vă va spune dacă se angajează să îl trateze de la distanță. cu recomandări de dietă și altele.

| deeeaqq a răspuns:

Minim o lună, maxim 1 an-doi.
În perioada aceasta ar fi mai ok să-l ajute cineva să se deplaseze.