| EvaTramell a întrebat:

Aseară am avut contact sexual cu prietenul meu și m-a durut foarte tare pe sub burtă. Eu acum 9 luni am fost operata de chist ovarian și a apărut o complicație și înainte de operație mă durea tot așa de rău pe sub burtă și când am fost la medic și m-am operat s-a dovedit a fii o aderenta de la o alta operație. Îmi este frica sa mai mai culc de teama sa nu mă doară iarăși. Credeți ca s-a rupt ceva? Credeți ca o sa mi revin? Ca acum mă doare îngrozitor de tare de mi vine sa mor. Dati-Mi sfaturi. Mulțumesc. Și încă ceva. Iau anticoncepționale și parcă am observat ca mi-a dispărut apetitul sexual adica nu prea mai am chef...și dacă am dar îmi trece repede. Am citit pe net ca poate fii și din cauza de la anticoncepționale. Vreau păreri. Ce as putea face? Mulțumesc încă odată

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece durerile sunt de natura patologica/medicala rezolvarea lor se poate face tot medical, initial printr-o consultatie si ulterior printrun tratament adecvat. In privinta scaderii apetitului sexual este demonstrat stiintific ca hormonii din pastilele AC actioneaza negativ si inhiba producerea testosteronului ceea ce are ca rezultat scaderea libidoului pana intratat incat la un moment dat sexul sa fie considerat o activitate inutila.

| EvaTramell explică (pentru corbulalbrosu):

Sincer da. Parcă nu mai am chef. adică am dar îmi trece repede laughing). Probabil m-am răcit sau ceva și în plus trebuie sa mi vina menstruatia săptămâna viitoare. sper sa fie doar din cauza aia. Că îmi e frica sa mă duc la medic.

| EvaTramell explică (pentru corbulalbrosu):

Vreau sa iau și anticoncepționale dar vreau sa revină și apetitul sexual. E naspa asa. Am 22 de ani. Și am prieten... e naspa..nu înțeleg simt nevoia și pe urma mi trece. Sau în timpul actului sexual obosesc repede foarte repede și eh de obicei nu eram așa.și nu mai am chef. deși el are...
Cum pot sa fiu iarăși mai "activă"?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EvaTramell):

Incearca sa folosesti inelul contraceptiv intravaginal deoarece cantitatea de hormoni eliminata in organism este cam pe jumatate fata de pastilele AC si nu trece nimic prin tractul digestiv si ficat hormonii trec in sange direct prin mucoasa vaginala. S-ar putea sa ajute, sa se modifice anumite aspecte din cele existente in acest moment.M-am tot gandit daca ar fi cazul sau nu sa-ti transmit urmatorul material, dar tu fiind majora, poti discerne intre bine si rau sau intre moral si imoral : http://www.bzi.ro/......lui-197044 Poate fi o alternativa.

| EvaTramell explică (pentru corbulalbrosu):

Nu stou ce sa zic de inel. Și încă o problema.mă termin foarte greu. poate fii și de la anticoncepționale?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EvaTramell):

Citeste materialele si vizioneaza filmele de prezentare a acestui produs. Cere informatii de la medicul tau ginecolog. http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/ http://www.csid.ro/......v-9562262/ http://www.csid.ro/......l-4666266/ Faptul ca te termini greu are mai mult motive mentale datorate conceptiei tale despre sex.

| EvaTramell explică (pentru corbulalbrosu):

Adică?

| Oana92 a răspuns:

Cel mai normal ar fi sa mergi la medic. Cat mai repede! Sanatate!