| AllmaGirl a întrebat:

"un ritm natural care incepe seara cand glanda pineala produce melatonina, un hormon ce semnalizeaza momentul pentru somn."

Am gasit asta pe net...deci somnul este generat de hormonul generat de o glanda. Cafeaua cum actioneaza? La nivelul glandei sau la nivel hormonal? Cum afecteaza ea sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Aia de la medicul meu nu are treaba cu meletonina ci cu: adenozina (alt neurotransmitator, cica el comanda in general creierului sa se linisteasca si sa adoarma)
mai mult pe: http://www.mediculmeu.com/......creier.php

| facepalmlol a răspuns:

Pai cred ca mai intai afecteaza hormnoii pentru a ajunge la glanda.E daunatoare daca faci abuz.
Adica iti poate creste tensiunea(te inteapa inima) si uneori(daca bei seara) nu dormi.

| DjKeeBaB a răspuns:

Pai aceasta glanda iti face visele, adica contine toate secretele lumii, am citit o carte in care scria ca daca in fiecare seara, cand ti-e somn si vrei sa te culci, inchizi ochii si iti zici in minte vreau sa fiu constient ca dorm, vreau sa fiu constient ca dorm, vreau sa fiu constient sa dorm. Daca ai vointa si te ti vei reusi incet incet in 2 ani vei sti ca ai adormit si iti vei face propiu vis. Este o carte super interesanta si sincer eu cred ca s-ar putea asa ceva