| anonim_4396 a întrebat:

Uneori ma mananca pielea din senin, de la ce poate fi? Dupa o vreme, dispare mancarimea, fara sa am vreo roseata, buba, urma...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai Shin, de ce nu i-ai aprins si lui beculetul?! Daca sursa e, sau ar putea fi aceeasi?!

Shin
| Shin a răspuns:

Spala-te foarte bine cand vezi ca te mananaca, si incearca pe cat posibil sa nu te scarpini... Daca nu gasesti intepaturi/muscaturi, s-ar putea sa ai o alergie minora la ceva cu care intri in contact. Si eu am avut astfel de mancarimi... mai aveam putin si inebuneam ca nu-mi dadeam seama de la ce sunt... pana cand mi s-a aprins beculetul.winking
Shin

| Shin a răspuns:

@PsihoSex, sincer ma indoiesc de asta... tongue Mancarimile mele se datorau parului urticant al uneia dintre tarantulele pe care le am... Toate arunca cu el din cand in cand cauzand mancarimi minore, dar una s-a desteptat de la o vreme si a inceput sa-si mai si dea cu venin pe perisori (si abia apoi arunca cu el in mine laughing ). Daca nu esti atent, te alegi cu niste macarimi... vai de vai laughing Mi-a luat ceva vreme pana cand am prins-o in act si mi s-a aprins "beculetul"batting eyelashes tongue
Ce zici? o fi similara situatia? tongue
Shin happy

| ejaxz a răspuns:

Si eu am asemenea mancarimi si sincer nu stiu de la ce poate fi.Ma gandesc sa nu fie din cauza apei din strandul pe care il frecventez, de la haine, cine poate sti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sapalate cu apa si sapun de casa si clateste-te cu apa fierbinte, cind folosesti prosopul nu te sterge prin frecarea pieli ci prin tamoponare, eu folosesc un unguent cu sulf fabricat in Romania, totul este pe sistem nervos. Sanatate!