| Darko18 a întrebat:

URGENT!
acum 2 zile am fost la strand si m-a prins foarte tare soarele si m-am inrosit tot pe piept si burta pana azi doar ma durea dar acum o ora a inceput o mancarime insuportabila am incercat si dus rece si smantana etc si tot nu trece mancarimea. ajutati-ma va rog ce sa fac ca sa scap de mancarime

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

Buna! Manacarimea, este din cauza ca acum pielea se exfolieaza. Eu am fost la mare, si la fel mi se intampla si mie. Chiar in momentul asta! laughing.Dar o sa treaca, incearca sa mai faci inc-o data baie, dar cu apa calda, poate chiar fierbinte daca suporti, pentru ca ajuta la exfolierea pielii. Am observat asta dupa fiecare baie, cand ma stergeam, mi se exfolia pielea. Dupa ce faci baie, freaca-te bine cu prosopul ca sa indepartezi stratul ala de piele, dar nu prea tare pentru ca o sa te doara. Eu asa am facut laughing. O zi buna! >big grin

6 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Mixtura mentolata!

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Mhai.pentru a nu te mai manKa se face un dus' caLd ft cald smugdA sa iL supoRtzi.dUpa dus' astEpti un pIk sa tE usuCi, si tE dai cu iAurt.dA nu ul sTerGi il lAshi asa un tImp, sa iNtre. poti sa iei si crEme daca' vrei, da nu mi se parE prea eficient straight face.Yo erAm un pic pe fata.da in ctv ziLe a trEcutbig grin.fa diminEata si seaRa un dus' caAaalld si te dai cu iAurt big grin
____________________________________-
... traficant inascut...

| LondoneseCat a răspuns:

Inearca cu ulei de masline sau cu iaurt, dar sa stii ca in general te mananca piele inainte sa inceapa sa se jupoaie big grin am patit-o si eu laughing funda?:*

| liii a răspuns:

Da cu iaurt, stau vreo 20 de minute cu el si pe urma fa dus. Iaurtul iti calmeaza pielea deci... sper sa-ti foloseasca.

| CreatssaBaiiInteligentule a răspuns:

Iati de la farmacie o sticluta de alcool mentolat. Nu ustura si este foarte racoritor.Mai mult de 2 lei nu este. Si eu am fost la mare si am avut acea "mancarime". Este o alergie care se produce din cauza expunerii indelungate la soare.happy Sper ca te'am ajutat.

| SelyGomez a răspuns:

Cumpara-ti o lotiune de dupa plaja, aia te va calmawinking