| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Am ramas insarcinata si nu stiu de cat timp, maxim o luna jumate. mai mult nu se poate. Stiu ca am ramas pentru ca am facut un test. Intrebarea mea este : daca iau anticonceptionale, pot sa pierd sarcina? ( am 17 ani si as cam vrea sa fac avort. asa ca ma gandeam la o cale mai usoara ) nu vreau sa veniti cu raspunsuri de genu: esti prea mica, la ce te-ai gandit. bla bla. Acuma am nevoie de ajutor! Va rog sa imi raspundeti, dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te gandeai putin la denumirea de anticonceptionale iti dadeai seama ca sunt impotriva conceperii unui copil. Or tu deja il ai conceput. Acum iti trebuie doar un avort. Sa te ia mamicuta de mana si la ginecolog cu tine. Ca daca te duci singura mai faci vreunul pe drum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu recurge la avort, fi matură si creste ti copilul, cine te a pus sa faci sex la vârsta ta? Acum asumă ti responsabilitatea si creste l impreună cu cel cu care l ai făcut, asa cum ti a plăcut sa faci sex, asa va trebuii sa ti placă sa ai responsabilitatea unui copil. Părintii tăi ce zic de fapta ta?

| AutumnDay a răspuns:

Nu, daca iei anticonceptionale nu pierzi sarcina. Se poate face avort medicamentos, mergi la medic, iti da pastile si se elimina prin sangerare, daca sarcina e mica.
Nu incurajez avortul. Din contra, te-as sfatui sa vorbesti cu parintii tai sau daca doresti sa-l pastrezi, sa astepti pana la o varsta a sarcinii la care nu poti avorta. Atunci nu te pot forta sa faci avort.
Ai grija de tine in continuare...mi-ar placea sa stiu ce ai mai facut si daca esti bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele se iau ca sa previi o sarcina, nu ca sa o avortezi!
Ceea ce ai de facut este sa-i spui de urgenta mamei si ea va merge cu tine la gineoclog sa te programeze la avort daca este cazul!
Nu glumesc si nu fac misto, nici un aticoncepotional de pe fata pamantului nu te poate ajuta acum sa avortezi!
Singura solutie este avortul curat facut de medic! Mama ta trebuei sa stie de urgenta si sa actioneze!
Din pacate, nu exista cale mai usoara in situatia in care etsi tu acum, poate sa pastrezi copilul, asta este cea mai simpla si mai nedureroasa solutie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ai facut sex cand nu ai nici cele mai de baza notiuni despre educatia sexuala?

anticonceptionalele se iau inainte sa faci sex, nu dupa ce esti insarcinata. Acum doar medicul ginecolog te mai poate indruma catre un avort

| CuriousStuff a răspuns:

Decizia este a ta, in legatura cu ce o sa faci cu copilul.
Anticonceptionale categoric nu, pentru ca nu o sa provoace nici avort si in caz ca te gandesti pana la urma sa pastrezi copilul s-ar putea sa-i provoace mari probleme de sanatate.
Du-te si discuta cu un ginecolog despre problema asta, el stie cum trebuie sa procedezi si ce se poate face.
Multa sanatate.

| Felys a răspuns:

Anticonceptionalele nu te mai pot ajuta acum, dar exista avort medicamentos, tot le ginecolog va trebui sa ajungi dar fara un adult nu ai nici o sansa, asa ca i-ati inima in dinti, povesteste-i maicatii nazbatia si fuguta rapid la avort pentru ca daca trece timpul nu vei mai putea face cu medicamente si normal chiuretaj si ala doar pana in 2 luni jumate, maxim 3

| Deyne a răspuns:

Cel mai mare pacat sa faci avort. Stiu ca nu ai varsta potrivita pentru a fi mamica, dar daca faci avort, e posibil ca atunci cand iti doresti cel mai mult un copil sa nu mai poti ramane insarcinata. Asta e riscul pe care ti-l asumi!

| CanalăAndreea a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu faci avort, e copilul tau, ce vina are el? eu zic ca daca faci acum avort mai tarziu o sa-ti para rau(parerea mea) naste-l! creste-l! fi mandra de el!

| Alex6550 a răspuns:

Parerea mea este sa cresti copilul pana la capat, daca faci avort vei face un pacat fffff mare pentru ca vei ucide un copil nevinovat, asa ca gandeste bine ce faci.