| anonim_4396 a întrebat:

URGENT!
Acum o luna am facut avort iar azi am facut-o neprotejat la insistentele iubitului... nu si-a dat drumul in mine dar totusi imi este frica ca am ramas iaras insarcinata.
Si de cand imi venea menstruatia ma apucam de anticonceptionale. pot sa ma apuc de azi sa le iau ca sa evit o posibila sarcina sau le iau degeaba si mai bine iau pilula de a 2a zi?

Răspuns Câştigător
| ijuuuuuuu a răspuns:

Anticoncepționalele nu se iau după ce rămâi gravidă. Pilula de a doua zi se ia în primele 24-72 de ore la contactul sexual.
Și eu am un avort. Apropo, cum te simți? ai grijă de tine.

| anonim_4396 explică (pentru ijuuuuuuu):

Felicia1212 Am aflat ca sunt insarcinata inainte cu 2 zile de craciun. Si nu pot zice ca acuma sunt prea bine. Dar am o prietena care este langa mine si este mai ok. tu cum te simti?

| ijuuuuuuu a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietenul îmi este alături.dar tot nu sunt ok, deși pe 24 se face un an...

15 răspunsuri:
| stfnn a răspuns:

Au venit înțelepții, unii nici nu au trecut de clasa a 5-a dar dau sfaturi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nici una nici alta. Sarcina nu se poate instala decat in perioada fertila.In ce perioada esti momentan? Cere sfatul unui medic ginecolog, nu te apuca tu de capul tau sa iei acea pastila nenorocita.Doar el este in masura sa confirme sau infirme daca esti in situatia de a folosi pastila dea 2-a zi. Daca de la data avortului nu ai avut menstruatie, inseamna ca acum ar trebui sa fii in preajma menstruatiei. Daca este asa atunci probabilitatea dea fi insarcinata este aproape 0 (zero). Tot el te poate sfatui si prescrie anticonceptionalele.Ai putea sa-l intrebi daca poate sa-ti monteze un sterilet si la ce pret? ai fi ferita de necazuri pentru urmatorii 5-8 ani.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 6 noiembrie am avut ultima data menstruatia.
si acum ar trebui sa imi vina dupa 30-50 de zile de la avort asta inseamna 15 februarie (30 zile) 7 martie (50 zile). si simptome ca ar trebui sa imi vina am tot avut.

| milan9 a răspuns:

Fereste-te te rog de avort. Avortul este o crima sad

| Doub a răspuns:

Esti praf. "iar azi am facut-o neprotejat"- Vai de capul vostru.

| minrest a răspuns:

Are cam mult tupeu sa iti ceara asa ceva dupa ce ai patit. Ca el sa obtina o mica imbunatatire a senzatiei locale, tu faci avorturi. Invata sa spui nu. Buna seara.

| Dariusuu a răspuns:

Doamne apără!

Ce naiba-i cu tine?

Chiar vrei să rămâi insărcinată şi să rămâi cu un copil? Data viitoare PROTEJEAZĂ-TE spre binele tău.

Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Buna! Mai fa un avort, mai ucide inca o data. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Einstein avea dreptate, sunteti infiniti!

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi, m-ai scutit sa spun una directa, sa-mi iau ban... rolling on the floor

| AmaToaRea a răspuns:

Poti lua pilula de a 2a zi anticonceptionalele nu o sa te ajute cu nimic in situatia ta si mai ucizi inca o data un sufletel? dupa numele tau ai 19 ani nu? invata sa te protejezi nu sa omori

| LUTTY a răspuns:

As zice mai de graba sa consulti un ginecolog in legatura cu anticonceptionalele nu se iau dupa ureche si de orice tip, iti pot provoca dereglari grave astfel luindu-le correct nu mai esti nevoita sa faci pacatul suprem.