| katie03 a întrebat:

*URGENT*
Bună tuturor, vreau să vă rog să mă ajutați cu răspunsurile voastre. Acum cam 2 săptămâni, am avut un contact sexual cu partenerul meu, iar în timpul actului, prezervativul s-a rupt și sperma a ajuns în mine. Am mers rapid la farmacie și mi s-a dat pastila de urgență EllaOne. Până acum, am avut efecte adverse din cauza acestei pastile. Și miercurea aceasta urmează să am o intervenție chirurgicală personală. Acest lucru va afecta dacă doctorul îmi va administra anestezie sau mă va pune în pericol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil! Tu trebuie sa-i spui TOTUL acestui medic, pentru ca este nevoie sa stie daca esti alergica la ceva, daca ai luat ceva ce poate interfera cu anestezia samd.

| ioana748 a răspuns:

Anestezia, mai ales daca este generala s-ar putea sa nu interacționeze prea bine cu substanța din contraceptivul respectiv. A trecut ceva timp de cand l ai administrat dar totusi medicul ar trebui informat, caci exista riscul apariției unui stop cardio respirator.
Multa sanatate,

| alinaa765 a răspuns:

Se zice ca trebuie sa nu iei cu 4-6 sapt inainte de operatie dar asta in cazul celor uzuale, nu de urgenta. Intreaba un anestezist cel mai bine deoareve nu vrem sa iti punem viata in pericol. Pe site ul asta sunt putini care chiar stiu daca e da/nu si de ce. Ai grija ce citesti si mai bine intreaba doctorul!’