| June20 a întrebat:

Buna! Am făcut sex protejat, dar s-a rupt prezervativul. Este prima data când se întâmpla asta. Am încercat sa sa ne dam seama cum, când și de ce s-a întâmplat asta, însă nu știm, cert este ca la finalizarea actului sexual, prezervativul era rupt, deci șanse mari ca sperma sa fi rămas unde nu trebuie. Chiar in acel moment când am vazut el a fugit la farmacie și in 30 min am luat EllaOne, pilula de a doua zi (știu ca nu e sănătoasă și nici nu o sa-mi fac un obicei din a o lua, e pentru prima data). După ce s-a întâmplat asta, am încercat sa ma spăl cu grija doar in partea exterioara. Nu am avut niciun efect secundar de la pastila pana acum, iar ciclul menstrual trebuie sa îmi vina peste 10 zile. Conform unei aplicații pe care o am, nu am fost in cea mai fertila zi, dar nu ma încred foarte mult in asta.

Acum sunt neliniștită știind ca nici test de sarcina nu pot face și nici menstruația nu o sa îmi vina foarte curand. Credeți ca exista totuși șanse sa fi rămas? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindcă perioada FERTILA S-A TERMINAT cu 3 zile în urma, în data de 23 Apriliecând a avut loc OVULATIA. Ovulul este VIABIL maxim 24 de ore după ce a fost eliberat din OVAR. Începând cu a 2-a zi ovulul "moare" în cazul în care NU a fost fecundat de un spermatozoid și după 3-4 zile efectiv se destrama/dezintegreaza și pur și simplu dispare din UTER, CU CIRCA 10 ZILE înainte de data la care urmează sa înceapă sangerarea menstruala. Am explicat acest proces fiziologic în zeci de răspunsuri oferite în ultimii 6 ani.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu mai folosi niciodata pastila de duls daca s-a format cumva o sarcina ai ucis un copil si asta e crima inaintea lui Dumnezeu.

| June20 explică (pentru ania):

Nu știți despre ce vorbiți cred

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pastila de a doua zi are doar 95% sanse sa funcționeze, depinzand direct de cum va reactioneaza corpul tau, la aceasta pastila.

Din pacate, o a doua pastila de acest gen, nu se mai poata lua in viata asta, fiindca deja ai introdus o bomba hormonala in corp, care iti va da sistemul hormonal peste cap, pentru urmatorele 6-12 luni, cand nu se mai poate calcula nici o ovulatie sau menstruatie, fiindca vor veni aleator.
In plus, pastila asta are atat de multe efecte negative ca nu merita sa-ti distrugi sanatatea, putand declansa boli tiroidiene, aparitia de noduli mamari si tiroidieni, de chisturi ovariene, de fibroame uterine samd.

In ce priveste ruperea prezervativului, asta se poate intampla dintr-un singur motiv: a fost prea mare (prea larg de fapt, fiindca vin standard ca lungime de 20-22cm), pentru penisul baiatului.
Cand prezervativul este larg, de rasuceste pe penis in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste, acesta fiind motivul real al ruperii lui.

Pe viitor, baiatul este bine sa cumpere prezervative cu numere mult mai mici, care sa stea perfect strans si intins pe penis, fara sa faca cute si fara sa se miste, ca sa nu se mai rupa in timpul sexului, riscand o sarcina, sau luarea altei pastile.

| June20 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru informații, însă lucrurile nu stau chiar așa. O astfel de pastila nu este oportuna corpului, dându-l peste cap, intr-adevăr. Dar in niciun caz nu se poate spune ca "o astfel de pastila nu se mai poate lua pentru a doua oară in viața asta". Se poate lua in cazuri de maxima urgentă, cum a fost și situația mea, preferabil la intervale mari de timp (repet, dacă situația impune asta). Sunt oameni care iau pastila asta din cauza inconștiență, neprotejandu-se deloc, și oameni care se protejează și știu riscurile, dar se confrunta cu ruperea prezervativului. Mulțumesc oricum pentru informații happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru June20):

Sigur ca se mai poate lau, pe riscul tau, dar deja apar modificari majore de la prima pastila luata. Vei vedea peste ani!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru June20):

Acum o oră | June20 explică (pentru Jassmina) :
... ''Sunt oameni care iau pastila asta din cauza inconștiență, neprotejandu-se deloc, și oameni care se protejează și știu riscurile, dar se confrunta cu ruperea prezervativului. Mulțumesc oricum pentru informații''
Ma intreb de foarte multe ori, din ce motiv o astfel de intrebare NU este postata pe TPU la aceasta categorie, INAINTE de a folosi pastila contraceptiva, cu scopul sa se informeze CORECT in privinta eficientei si a momentului in care poate fi folosita.
Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor persoane printre care este si atoatestiutoarea si atoatecunoscatoarea @Jassmina trebuie sa stii si sa intelegi urmatoarele :
1.) Toate pastilele contraceptive : Escapelle, Postinor2 (de a 2-a zi) si EllaOne (de a 5-a zi) se folosesc cu scopul sa inhibe complet/sa blocheze activitatea celor 2 ovare pe o perioada de circa 5- 7 zile si astfel sa NU poata fi eliberat OVULUL VIABIL in zilele urmatoare si astfel spermatozoizii existenti in uter sa nu aiba ce sa fecundeze.
Din acest motiv pastila contraceptiva indiferent de marca si de tipul sau are EFICIENTA MAXIMA de peste 95-97% numai in cazul in care a fost administrat chiar si cu 1-2 ore INAINTE de a se fi produs procesul de eliberare a ovulului viabil din foliculul ovarian.
2.) Daca pastila contraceptiva indiferent de marca sau de tipul sau (de a 2-a sau a 5-a zi) este administrata chiar si cu 1 (UN) singur minut dupa ce OVULUL VIABIL a fost deja eliberat din foliculul ovarian, in acel caz eficienta sa este 0 (ZERO), fiindca hormonii din continutul pastilei, NU sunt in masura si nici nu au rostul sau rolul de a impiedica spermatozoizii existenti in UTER sa FECUNDEZE ovulul deja eliberat si existent in uter in acel moment.
Din acest motiv este absolut necesar sa se cunoasta foarte precis cand are loc procesul de OVULATIE, fiindca eficienta fiecarei pastile contraceptive depinde pur si simplu de momentul in care este folosit : inainte de ovulatie -- CU FOLOS si eficienta maxima, sau dupa ovulatie -- cu totul INUTIL si IRESPONSABIL.
Multa sanatate!

| June20 explică (pentru corbulalbrosu):

Cum ar fi fost sa văd ca s-a rupt prezervativul și sa zic "vai, stai sa postez întrebarea asta pe TPU și in funcție de ce răspund oamenii o sa îmi decid și eu soarta" laughing)

Conform calculelor mele nu am fost in perioada de ovulatie, ci la distanță de vreo 2 - 3 zile. In orice caz, simplificând toată treaba asta și trecând peste faptul ca ma certați (aiurea as spune eu, pentru ca nu de asta am nevoie), am preferat sa iau pastila chiar cu riscul de a nu-și face efectul, gândindu-ma ca exista totuși destul de multe șanse ca o eventuala sarcina sa fie preîntâmpinata. Sănătate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru June20):

În cazul în care ciclul tau menstruak este REGULAT, atunci așa cum am și specificat, în acel moment ai fost în perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, ceea ce o putea determina cu maxima precizie orice medic ginecolog prin efectuarea unui TEST DE OVULATIE ȘI FERTILITATE, care ar fi costat în jur de 40 de lei și NU ai fi dat cu totul aiurea și absolut inutil 110 lei pe pastila EllaOne. Și mai ales, NU ti-ai fi ''otravit'' inutil organismul cu o cantitate enorma de hormoni sintetici și cel mai important NU ti-ai fi dereglat cu Bună știință ciclul menstrual pe perioada următoarelor cine știe câte luni. Unde nu-i cap, vai și amar de... zdiputa respectiva. Multă sănătate fiindcă vei avea nevoie de așa ceva!

| June20 explică (pentru corbulalbrosu):

Dacă perioada de ovulatie a fost între 20-24, iar contactul sexual a fost pe 26. Pastila a fost luată DUPĂ perioada de ovulatie, deci exista riscul ca postila sa nu mai aibă efect? De ce ziceți ca am fost in perioada de infertilitate absoluta?

| Floridori a răspuns (pentru June20):

Pai daca a fost DUPA ovulatie, nu mai exista un ovul viabil care sa fi fost fecundat, acesta "traind" MAXIM 24h.
Daca nu exista ovul viabil, nu se poate forma sarcina si pastila de a doua zi a fost luata absolut degeaba.Asta incearca sa iti spuna omul.
Iar cele 10-12 zile dinaintea urmatoarei sangerari menstruale sunt de infertilitate absoluta deoarece ovulatia are loc cu fix 14 zile inainte de inceperea urmatoarei sangerari menstruale, iar ovulul este viabil maxim 24 de ore, cum am mai spus.
Urmatoarele zile, adica alea 10-12 mentionate mai sus sunt de infertilitate absoluta deoarece NU mai exista un ovul viabil care ar putea fi fecundat nici cu toata sperma din lume.
In concluzie, pastila a fost luata absolut degeaba si ti-ai dereglat aiurea activitea hormonala pentru cateva luni bune.
Nu a spus nimeni ca mai intai trebuie sa intrebi pe TPU.Dar mai intai, cu siguranta ar trebui sa te informezi si sa stii cum iti functioneaza corpul.
Numai bine!

| June20 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru răspuns! Cu toate acestea, am citit câteva cazuri de femei care au rămas însărcinate după perioada de ovulatie pentru ca, intr-adevăr, pastila nu a mai avut efect. Puteți sa îmi explicați de ce aceste femei totuși au rămas? Practic nici in cazul lor nu ar fi trebuit sa existe vreun ovul viabil. Mulțumesc!

| Floridori a răspuns (pentru June20):

Pastila de a doua zi are o efectivitate de 85%, asta insemnand ca din 100 de femei, are rezultatele asteptate la 85 dintre ele.In cazul acelui 15%, ovulatia se produsese deja in momentul administrarii pastilei, ovulul ajungand sa fie fecundat.
Hormonii sintetici din pastila de a doua zi amana cu 5-7 zile ovulatia pentru a impiedica fecundrea acestuia de catre spermatozoizii ajunsi accidental in vagin si care pot trai acolo maxim 5 zile.
Daca pastila este administrata INAINTEA ovulatiei, aceasta va avea efectivitate de 100% in impiedicarea formarii unei sarcini. Daca pastila este admistrada DUPA ce s-a produs ovulatia si ovulul a fost fecundat, aceasta NU mai are niciun efect asupra noului organism format, zigotul putand ajunge sa se implanteze in uter.Acesta din urma este cazul acelui 15%.

De retinut ca femeia poate ramane insarcinata numai in acele 5-6 zile din perioada fertila.Aceasta cuprinde 3-4 zile inaintea ovulatiei, ziua ovulatiei si o zi dupa. Dupa 24h de la eliberarea ovulului, acesta nu mai este viabil, este "mort".Din acel moment, adica acele ultime 12 zile (se calculeaza ca fiind 10 deoarece chiar si in cazul ciclurilor regulate pot aparea 2 zile de diferenta in plus sau in minus) din ciclul menstrual, sunt de infertilitate absoluta, sansele de sarcina fiind de zero, cu sau fara contraceptie, cu sau fara pastila de a doua zi, cu sau fara prezervativ sau cu toata sperma din lume.
Desigur, perioada fertila poate fi calculata numai in cazul ciclurilor menstruale regulate, sau cu diferente de pana la 2 zile.
Femeile despre care spui, ori aveau ciclu neregulat, ori nu si-au calculat perioada fertila in mod corect.
Ovulatia are loc intotdeauna cu 14 zile inaintea inceperii urmatorului ciclu menstrual.

| June20 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos pentru timp și informații!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru June20):

Fiindcă perioada FERTILA S-A TERMINAT cu 3 zile în urma, în data de 23 Apriliecând a avut loc OVULATIA. Ovulul este VIABIL maxim 24 de ore după ce a fost eliberat din OVAR. Începând cu a 2-a zi ovulul "moare" în cazul în care NU a fost fecundat de un spermatozoid și după 3-4 zile efectiv se destrama/dezintegreaza și pur și simplu dispare din UTER, CU CIRCA 10 ZILE înainte de data la care urmează sa înceapă sangerarea menstruala. Am explicat acest proces fiziologic în zeci de răspunsuri oferite în ultimii 6 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dacă ciclul tău menstrual este de tipul REGULAT, fiindcă numai în acel caz se poate folosi aplicația ''Calendar menstrual'' de pe telefon, si informatia
Primita este cea corecta numai în acest caz, atunci cu 10 zile înainte de data la care ar fi urmat sa înceapă sangerarea menstruala ciclul menstrual a fost de 3 zile în PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA, cea în care este absolut/100 % IMPOSIBIL sa se poată forma sarcina chiar și inu cazul în care spermă a ajuns în interiorul vaginului. Acest lucru este verificat științific și medical, fiindcă în acest moment este imposibil sa mai existe inici uter un OVUL VIABIL, din moment ce acesta a ''murit'' cu 3 -4 zile în urma. Pastila contraceptiva de a 5-a zi EllaOne, a fost folosita CU TOTUL INUTIL și din acest motiv comportamentul tau/al vostru denota o crasa INCONȘTIENȚĂ și IRESPONSABILITATE. Multă sănătate!