| Razvanel231 a întrebat:

Urgent! Sifilisul se ia prin sarut daca nu exista leziuni ale cavitatii bucale si totul este absolut in regula la cavitatea bucala? va rog raspunsuri serioase! Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

"Sifilisul se transmite prin sarut doar atunci cand la nivelul cavitatii bucale a persoanei infectate exista leziuni active, care sunt contagioase", afirma dr. Miruna Chelemen, medic specialist dermato-venerolog la o clinica particulara din Bucuresti, citata de gandul.

Astfel, doctorii recomanda prudenta in alegerea partenerilor, folosirea prezervativului la fiecare contactcontact sexual, efectuarea analizelor o data pe an si prezentarea la medic de la primele semne ale bolii.

Medicii atrag atentia ca sifilisul nu doare, insa complicatiile bolii sunt foarte severe, putand afecta organele interne, ochii si chiar creierul.

Aceasta boala venerica infectioasa se transmite si de la mama la fat, atunci cand femeia nu se trateaza sau, si mai grav, cand nu stie ca esteeste infectata. Copilul se va naste deja cu sifilis tertiar, cea mai grava formaforma a bolii, cand organele interne sau creierul sunt afectate, infectia putand cauza leziuni sau tumori sifilitice ducand pana la dementa sifilitica.

Tratamentul standardizat de Ministerul Sanatatii este gratuit si consta in administrarea unor injectii cu penicilina, substanta cea mai frecvent folosita in asemenea cazuri.