| SkivoRo000 a întrebat:

Urticaria se poate transmite inclusiv sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se transmite caci nu este o boala contagioasa, urticaria daca nu ma insel este data de alergie, alergia este un fel de afectiune a sistemului imunitar, de fapt este un raspuns gresit din partea sistemului imunitar si vede anumite substante ca si atacatori, in acel moment da in organism o substanta numita histamina.

Nu putem sti daca ai urticaria de la o alergie sau ai de fapt altceva, consulta un medic!

| SkivoRo000 explică (pentru Simpatic):

Am fost. Mi s-a zis ca am urticarie, sa renunt la sare cafea ciocolata

| Simpatic a răspuns (pentru SkivoRo000):

Si la proteine si ce contine conservanti nu a zis sa mananci? De cate ori vei manca carne o sa te manance pielea, acele bubite in acele zone in care sunt.
Ia un aerius sau claritine pe zi, si tine regim! Ai alergie la ceva, poate la ceva ce ai mancat sau poate la polen, gandeste-te bine la ce e posibil sa fi facut alergie si scoate-o din meniu daca e mancare sau fereste-te de ea daca e de alta natura de ex. par de pisica...

| SkivoRo000 explică (pentru Simpatic):

Nu mai mananc carne, la cateva zile si atunci fiarta. Nu mi-a zis de altceva. Ce proteine sa iau ca nu am mai avut niciodata asa ceva

| SkivoRo000 explică (pentru Simpatic):

N am basici decat piele uscata

| SkivoRo000 explică (pentru Simpatic):

Am pisica am mai pus de atatea ori mana pe ea, am animale de atata vreme si nici la mancare nu am avut probleme. Habar n am de la.ce ar putea fi.
Mi a spus sa urmez 5 zile injectii
10 zile seara aerius
Si 10 zile dimineaga xyzal, acum sa vad.

| DoroteeaH a răspuns:

Nu, uricaria nu se transmite deloc. Însă e bine, totuși sa consulți un doctor și să o tratezi.
Nu trebuie să te izolezi, sau ceva de genul ăsta, nu ai cum să o dai mai departewinking

| SkivoRo000 explică (pentru DoroteeaH):

Ca trebuie sa ma autoizolez, ca voi sta cu o prietena venita din afara.
Problema e ca trebuie sa imi fac inca 3 injectii in fund. si nici una nu stie cum se face. Oare pot sa imi fac singura? Gen langa gaura unde mi-a facut o fata?

| DoroteeaH a răspuns (pentru SkivoRo000):

Uh, in cazul ăsta, tu va trebui sa mergi la medic. Cel mai probabil te va si testa de covid 19.
Nu risca cu injecțiile, te rog