| etudor a întrebat:

Va rog o reteta de ceai care sa opreasca DIAREEA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stiu ca ceaiul de mentă, neindulcit ajută parțial. Și orezul fiert in apă, fara morcovi...
Dar dacă diareea e pe bază infectioasă e foarte bun Furazolidonul, administrat cu ceai de mentă.
Dacă nu e pe bază infectioasă, rezolvi problema si cu Loperamid (două pastile odata, la prima administrare, apoi doar cate un comprimat, daca nu ai sub 12 ani)

Dar de ce nu soliciti un sfat la orice farmacie? Iti vin in ajutor, detin in farmacii si ceaiuri si medicamente, si iti spun si cum sa le administrezi...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mentă. Neindulcit, desigur.

| TheGentleman a răspuns:

Imodium de la farmacie