| carlyy1765 a întrebat:

Va rog raspunsuri, fără bătaie de joc ca din aia exista destula! Salut, am mai întrebat o data dar nu am avut răspunsuri prea clare. Deci, eu am o vulpe moarta pe strada, lovita de masina. Chestia e ca masina părinților mei a atins avea vulpe cu roata de la masina și masina a umblat prin curte. Eu m-am jucat cu o minge prin curte și mingea normal a atins pământul iar eu am atins mingea. Îmi e foarte frica ca acea vulpe sa nu fi avut rabie, deoarece eu la momentul când ma jucam cu mingea, mi-am atins o rana de la un deget care era deschisa în momentul ala. Sunt disperata. Pot face rabie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabilitatea sa faci rabie de la aceea vulpe este extrem de mica,
DAR
Probabilitatea prostiei este invers proportionala...

| carlyy1765 explică (pentru Bula):

Deci gândurile mele is mai duse cu pluta, corect?

| Bula a răspuns (pentru carlyy1765):

Tu ai spus! tongue big grin

| sierra1 a răspuns:

~mi am atins o rana de la un deget care era deschisa în momentul ala~

deschisă zici? Mda, e posibil!

| carlyy1765 explică (pentru sierra1):

Pai nu știu ce sa spun, adică atat de mare rezistenta are virusul ala?

| sierra1 a răspuns (pentru carlyy1765):

Nu merge pe ghicite, fă-ți vaccin să n-ai regrete după...

| relian a răspuns:

E bun daca esti disperta, e bine ca nu esti disperata dupa altceva laughing Stai linistita, esti copil, urmeaza sa intri si in posesia unui creier, dar o sa mai dureze, ori ai ceva creier, doar ca urmeaza sa primesti si minte laughing o fi uitat ala care ti-a pus capu ala acolo sa bage si ceva in el

| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema este că părinții tăi sunt inconștienți, cât timp au văzut că ești speriată și nu au mers la UPU pentru vaccin, curățarea ranei.
De asemenea, nu au fost anunțate autoritățile locale pentru ridicarea cadavrului?
Este o sursă de infecție. Câinii vagabonzi, pisicile vor intra în contact cu cadavrul.
Unde locuiți? În Australia, în pustietate? Acea vulpe nu avea ce să mai caute pe asfalt după ce a fost lovită! În ce țară, ce oameni avem!

| ClaRa91 a răspuns:

Vulpile au rabie 100%. Asta e. Mergi si achita-te de datorii si asteapta plecarea.

| Rika2019 a răspuns:

Înțeleg că te îngrijorezi cu privire la posibilitatea de a fi contractat rabia în urma contactului cu vulpea moartă. Vreau să te asigur că transmiterea rabiei de la animale la oameni este extrem de rară și necesită, de obicei, o mușcătură sau zgârietură directă de la un animal infectat.

Rabia este o boală virală care afectează sistemul nervos central și poate fi fatală. Virusul rabiei este de obicei prezent în saliva animalelor infectate și se transmite prin mușcături sau zgârieturi. Riscul de a contracta rabia în situația descrisă de tine este extrem de mic.

Cu toate acestea, dacă ai îngrijorări persistente, cel mai bine ar fi să consulți un medic sau un specialist în boli infecțioase. Ei pot analiza în detaliu situația ta și pot oferi sfaturi și recomandări adecvate.

| adrianpavel121 a răspuns:

Cel mai bine este sa iti faci vaccinul si ai scapat de orice stres.

| carlyy1765 explică (pentru adrianpavel121):

Pai nu pot, mama îmi zice ca îs niște prostii ce gândesc eu.