| ZoZoHeart a întrebat:

Va rog sa imi dati cateva informatii despre artroza, artrita si cocsartroza, pentru ca bunica mea sufera de aceste afectiuni.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.prostemcell.ro/portal/artroza.html
http://www.labormedpharma.ro/pacienti4.html
Toate trei afecțiunile sunt manifestări reumatismale degenerative.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Viziteaza www.doctorbun.ro sau www sfatulmedicului.ro.

soothe
| soothe a răspuns:

ARTRITA (inflamatia articulatiilor), ARTROZA (deteriorarea cartilajului articulatiilor), COXARTROZA (artroza soldului): sunt afectiuni articulare cronice, caracterizate prin deteriorarea cartilajului articular sau/si formarea unor excrescente osoase date de reactia periostala. Mai frecvent prinde articulatiile membrelor inferioare si coloana vertebrala, instalandu-se in a doua perioada a vietii, dar si la tineri.
Cauzele pot fi reumatice, "uzarea" anumitor articulatii (varsta, sport de performanta, efort fizic prelungit, postura, etc), tipul alimentatiei (se pare ca solanina continuta in cartofi, patlagele vinete, ardei constituie un factor agravant), mediul de trai (umezeala excesiva si permanenta). etc

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Toate aceste informatii le gasesti pe google, scrie artroza, artrita, coxartroza da clic pe cautare si vei gasi o multime de informatii. Acolo am gasit si eu informatii, eu am gonartroza(la genunchi ) si fac anual infiltratii. Sanatate multa!