| CaritaDeAngel a întrebat:

Va rog un raspuns urgent. Care este cel mai grav tip de hepatita si daca se poate lua din cauza animalului de companie.[cainele]. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Cel mai grav tip de hepatita este cea de gradul C, care de fapt este un virus si poate duce la ciroza.
Nu stiu daca animalele de companie sunt purtatoare ale acestui virus. N-am mai auzit pana acum. Si oricum, acest virus se ia numai si numai prin sange.

| Zartbitter a răspuns:

Hepatita C este cea mai gravă. Nu există un vaccin sau un leac real pentru ea. Există tratamente care diminuează efectele, dar nu elimină virusul.
Hepatita D are o rată de mortalitate mult mai mare, dar este mai puțin nocivă deoarece se dezvoltă doar în prezența virusului hepatitei B, pentru care există vaccin și tratament.

Hepatita este contagioasă și se transmite de 4 ori mai repede decât virusul HIV. Se întâmplă prin sânge, de la mamă la copil sau prin schimbul de lichide seminale (spermă), vaginale sau salivă.

În ce privește animalele, știm că este contagioasă doar de la și către primate. Adică maimuțe, gorile etc.

Hepatita nu se transmite de la câine la om, nici prin contactul cu lichide (urină, salivă, fecale etc.). Virusul hepatitei la câine este diferit de cel prezent la om și primate. Dar câinii pot transmite virusul altor câini.

Din ce știu eu, câinele are un singur tip de virus de hepatită.

Cu toate astea, discută cu unul sau mai mulți veterinari (nu doar cu asistenții lor).

| GeosBIOS a răspuns:

Hepatita C si este putin probabil sa se transmita prin intermediul animalului de companie.

| BayazidFulgerul a răspuns:

Cel mai grav=C.Se ia prin sange.Animalele nu detin acest virus(nu stiu poate da)