| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Va rog un sfat! HERNIE DE DISC?

Buna.
In urma cu 1 luna jumate am facut o radiografie la spate, zona lombara deoarece aveam dureri.In urma radiografiei rezultatul a fost SCOLIOZA LOMBARA DEXTROCONCAVA.RECTTITUDINE LOMBARA DE PROFIL.HERNII INSTRASPONGIOASE MULTIPLE PENSARE L4-L5.
Am fost cu rezultatul la un medic neurochirurg foarte bun, si am urmat tratamentul care mi l-a dat si injectii, dupa terminarea tratamentului am inceput din nou activitatea la munca, avand din nou dureri dar suportabile.Am fost sa mai fac o radiografie si in urma radiografiei de a 2 a iesit:

RECITUDINE DE POFIL LOMBAR.
USOARA SCOLIOZA LOMBARA DEXTROCONCAVA.
PENSARI DISCALE PESTERIOARE L4 L5, L5-S1.
HERNII INSTRAPONGIOASE L2, L3, L4, L5.
MIC OSTEOFIT MARGINAL ANTERIOR L5.

Ce sa inteleg din a 2 radiografie, e mai grav, sa merg din nou la neurochirurg? Mentionez ca prima data nu ma puteam ridica din pat 1 sapt.
Acuma muncesc dar simt cateodata cand ma solicit mai mult, dureri lombare mergand pe picior in jos.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TehDevil a răspuns:

Scolioza este deformarea coloanei vertebrale.
Eu am un an de cand sunt operat de hernie de disc si iti spun din propria experienta ca HERNIA nu apare pe radiografie, doar pe RMN!
Si la mine durerea se ducea pe piciorul drept. Mergi si fa un RMN, iar cu rezultatele mergi la un neurolog. Fara RMN, nu descoperi daca ai sau nu hernie.
Poate nu e o hernie si nu necesita operatie, ci o orteza de corectare.