| anonim_4396 a întrebat:

Vaccinul antigripal poate sa ucida? Am auzit la stiri ca este rau daca il faci.Eu am facut acest vaccin la inceputul iernii cand eram mica (ma obliga mama crying ) si nu am patit nimic.Acum am 18 ani si nu stiu ce sa zic.Se merita sa fac acest vaccin in continuare in fiecare toamna poate chiar si la inceputul verii. Racesc mai usor eu... sunt sensibila.Astept pareti multumesc :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un singur caz de persoana care a murit din cauza lui din sute de milioane de oameni care il fac. Insa exista mii de cazuri in fiecare an de oameni morti de gripa. Asa ca il poti face linistita in continuare, nu vei pati nimic rau.

2 răspunsuri:
| miky_5469 a răspuns:

Vaccinul antigripal nu "ucide", mai ales daca ai mai facut, sunt multe vaccinuri care se pot face in viata si care te apara de multe boli, unele iti cresc imunitatea. Eu am facut an de an si nu am patit nimic, iar daca racesti este una, dar ca sa faci gripa (fie ea aviara, H1N1,sau care tulpina ar mai aparea) nu sunt tot una, asa ca eu sunt o tipa convisa ca vaccinuril fac mult bine, ca exista si oameni care au reactii adverse, este adevarat dar orice mdicament ai lua are o prescriptie cu reactii adverse si totul trebuie facut la o indicatie precisa a medicului! Atata tim cat presa nu face altceva decat sa discrediteza medicina si nu arata si partea pozitiva a lucrurilor este normal ca fiecare sa aiba emotii, intrebari si nemultumiri! Sfatul meu este sa il faci, concluzia iti apartine! SANATATE!

| Kittynika a răspuns:

Eram si eu fff sensibila nu scapam nicio iarna fara gripa si raceli.De catyva ani iau echinaceea(obligatoriu doar 4 cure pe an nu mai mult).
Si de tot atatya ani de cand iau, de 5-6 ani nu am mai avut o gripa si racesc greu, iar daca racesc ma tine 2-3 zile.Echinaceea stimuleaza imunitatea si te apara de multe boli.Cand era treaba cu vaccinurile pentru gripele alea porcina si aviara am luat doar echinaceea si nici macar nu am racit.