| afrodita3333 a întrebat:

Varicele se mostenesc? Tatal meu are varice, dar a si stat mult in picioare deoarece a avut un serviciu de asa natura.Mana nu are nici o problema, dar eu am observat de ceva timp ca in spatele genunchilor si pe picioare se observa niste vene.Nu sunt unflate dar sunt acolo mereu si cate odata se picioare dar, aceste dispar dupa ceva timp.Nu stau mult in piciore si nu stiu ce sa zic,eu am si pielea foarte alba mai ales pe pisiore, aproate stravezie.La ce doctor trebuie sa ma duc sa vad daca sunt sau nu varice? Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu am mostenit varicele de la tata. Da, se mostenesc. Daca vrei sa mergi la doctor, incepe cu medicul de familie.

| Puffulets a răspuns:

NU sunt varice stai linistita, alea nu se mostenesc, dar daca vrei neaparat sa te duci la un doctor sa fii sigura. te poti duce la un doctor dermatologbig grin

| Idontknow69 a răspuns:

Nu sunt sigura ca varicele se mostenesc, dar poti sa-i intrebi pe parinti tai(cred ca este cea mai buna solutie) iar daca ia varice exista si reemedii pentru ele
Fundita? dac te-am ajutat cu ceva...thinking

| Idontknow69 a răspuns:

Poti sa-i intrebi pe parinti tai pentru ca in ei trebuie sa ai cea mai mare increderehappy si daca ai varice exista, desigur remedii pentru asa ceva
Daca te-am ajutat cu ceva... Fundita? thinking

| noqq a răspuns:

Da se mostenesc, eu le mostenesc de la bunicul meu...dar nu prea mi se prea vad si eu am 16 ani, dar se vad putin..degeaba te vei opera deoarece ti se fac inapoi, am un verisor care s-a operat si i s-au facut inapoi...du-te la medic si ii povestesti, iar el iti va face trimitere la alt medic..adica na depinde