| anonim_4396 a întrebat:

Cum dispar varicele! Ca am slabit si acum arata f urat pe picioare! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Fara interventii chirurgicale nu veti putea sa le indepartati, dar puteti urma anumite reguli care sa duca la ameliorarea aspectului lor. Sfaturi:

- mentineti-va greutatea in limite normale. Cu cat sunteti mai gras, cu atat presiunea in venele picioarelor e mai mare, lucru care duce la aparitia varicelor.
- faceti miscare, mergeti mult pe jos sau cu bicicleta, practicati jogging-ul, aerobicul sau inotul.
- evitati statul prelungit in picioare sau pe scaun
- nu stati cu picioarele stranse sau "picior peste picior". Stati cu picioarele intinse pentru a permite o circulatie mai buna a sangelui in picioare. Ridicati-va si faceti scurte plimbari la intervale regulate de timp, in timpul programului la birou.
- nu purtati pantaloni sau cizme prea stranse.
- evitati sa va expuneti picioarele la temperaturi mari (bai fierbinti, sauna, expunere la soare, epilare cu ceara).
- dormiti cu picioarele la nivelul trunchiului sau chiar usor ridicate.
- in timpul dusului, alternati temperatura apei la nivelul picioarelor (apa calda, apoi apa rece).
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-varice

| xButterflyxX a răspuns:

Esti sigura ca nu sunt vergeturi?
Acelea apar cand slabesti sau te ingrasi mult intr-un interval de timp scurt.

| Angeld a răspuns:

Vergeturi ma scuzati... Aveti un raspuns

| meGiorgiana a răspuns:

Sunt cv tratamente pentru varice. dar din pacate ele apar din nou dupa o perioada de timp. consulta un medic. e cel mai bine

| Ciochinica_Ion_1970 a răspuns:

Apeleaza la doctorul MOHAMED ABU BAKER, specialist! Costa, dar face toti banii! Isi face reclama pe OTV!