| LupusDei1993 a întrebat:

Vasectomia este permanenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Sa iti dau un raspuns mai clar.

Exista 2 operatii:
1. Vasectomie
2. Inversare

Vasectomia este o operatie permanenta, care se poate inversa DOAR cu o a alta operatie, de inversare.

O procedura de inversare a vasectomiei functionează in esenta pentru a reatasa canalul deferent de penis, astfel incat sa poti ejacula din nou.

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Castrarea vrei sa spui
Uite aici
Înainte era ireversibila

Acum au mai făcut practica experimente și se pare că se poate reveni la unii pacienți la starea inițială
https://www.askmen.ro/......a8729.html

| Antimanele104 a răspuns (pentru RxTx):

Castrarea e îndepărtarea pe cale chirurgicală completă și ireversibilă a gonadelor. Prin castrare, apetitul/libidoul sexual este și el eliminat. Acest lucru nu se întâmplă în cazul vasectomiei.

| haileewatson a răspuns:

Da, vasectomia este un proces de sterilizare permanenta

| Bronson1 a răspuns:

Nu, este reversibila.