| anonim_4396 a întrebat:

Vi se par scumpi doctorii?

Raportat la salariul pe care il castigati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Depinde pentru ce ii soliciti. Nu e totuna o interventie chirurgicala sau o simpla consultatie.

| anad a răspuns:

Sa te fereasca sfantul sa trebuiasca sa ajungi sa fii operat! La clinica particulara(la cea de stat nu sunt aparate) o interventie simpla costa sute de euro! Cine isi permite?

| arrriadna a răspuns:

Salut. Raportat la salariu: eu platesc 2% din salar la sanatate si tot atat plateste si angajatorul pentru mine, oki? Din punctul meu de vedere, e corect sa scot bani din buzunar cand vreau de buna voie sa merg la particular. Dar cand merg pe asigurarea de sanatate pe care o platesc lunar vreau-nu vreau mi se pare absuuurd.
Cu stomatologia, asa e cum zice anonim.
Cat despre calitatea serviciului medical... Daca am nevoie de un medic trebuie sa butonez netul 3 zile (pe forumuri) ca sa stiu "la cine" sa ma duc.

| Razvan a răspuns:

Fata de cat de prost isi fac treaba unii, sunt scumpiwinking

| Catalion a răspuns:

Da, e foarte scump, pentru ca trebuie sa le dai mita sau ciubuc cum se mai spune, ca altfel nu prea le pasa de tine. Daca nu ar mai fi asa, atunci ar fi mult mai ieftin sa te duci la doctor. Un exemplu bun a fost acum un an cand am fost in spital ( din Calarasi ) si am vazut cum un doctor ii spunea foarte clar unui om ca pe pe langa plata medicamentelor trebuie sa dea si niste bani in plus l-a doctorii care se ocupa si acel om era un om batran cu o amarata de pensie. Dar aici vine partea foarte interesanta. Pe langa acel om si altii oameni saraci care au venit, mai erau si niste oameni bogati, de afaceri, destul de cunoscuti si acelor oameni bogati nu le-a zis nimic ca trebuie sa ofere si niste bani in plus la doctori. Deci doctorii au o mai mare nesimtire pentru ca ei cer mita doar oamenilor normali, saraci si celor bogati, cunoscuti nu le cer mita. Halal doctori avem in tara asta si crede-ma ca in Romania se petrece cel mai des asa ceva. Un prieten de-al meu a fost la munca cam peste tot in strainatate ( in Italia, Spania, Grecia, Polonia, Bulgaria ) si a spus ca nici un doctor nu a cerut mita ca sa se ocupe mai bine de un om.

| lela_1124 a răspuns:

Foarte scumpi, exagerat de scumpi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Anglia o plomba la o masea costa cam o treime din salariul minim. In Romania o plomba e 1 milion iar salariul minim e 7!
Eu zic ca in Romania inca e pomana tot ce inseamna sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scumpi? foarte scumpi.imi doresc un card de sanatate, cu care sa-mi platesc orice vizita la doctor.indiferent ce fel de vizita.si atunci isi va spune cuvantul mecanismul economiei de piata, si profesionalismul lor.atunci sunt sigur ca voi fi tratat si respectat ca un om, ca un pacient, nu ca un siplu obiect ce ocupa un pat pe langa multe alte obiecte.si apoi omul nu traieste cu bani.mai ales ca vor disparea cat de curand, si vor fi implantate cipurile biometrice.trebuie si mancare.cine va putea, va manca bani cu lingura. daca-i are.eu prefer o mancare totusi naturala.nu toate mortaciunile de pe piata recomandate de ei si pastilele cu pumnul, cumparate din farmaciile lor, pentru diagnostice puse in cabinetele lor particulare, dupa analize facute tot in laboratoarele lor.sa fim seriosi.nu mai avem doctori in romania.ba sa am iertare, mai sunt doctori, si inca buni. dar sunt acoperiti de balariile celelalte ce se autonumesc doctori, in virtutea unei diplome.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AAa. cel mai naspa, referitor la asigurarile de sanatate e altceva: uite, eu platesc de 7 ani de zile, si nu o suma modica. In toti anii astia am avut nevoie de fix 4 analize, asta vara.Doua am fost nevoita sa le platesc pentru ca nu se fac gratuit si gata!
Sistemul de stat e praf. Dar sa stii ca tot e extrem de ieftin in Romania in comparatie cu alte tari.
In Anglia, de exemplu, nu ai dreptul sa te inscrii la ce dr de familie vrei tu ci numai la cel la care esti arondat automat in functie de domiciliu.Si totul costa mult mai mult decat aici.