| Leo0008 a întrebat:

Vi se pare normal ca la 17 ani sa am umerii ingusti și să nu fiu dezvoltat deloc?
Alții la 13-14 ani sunt dezvoltați comple, iar eu am umerii lati și spatele mic.
Ce as putea sa fac?
Ma mai dezvolt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil se dezvolta diferit, dat fiind influenta mostenirii genetice de la parinti tai, dar si hrana zilnica mancata, bogata in vitamine si mineale (daca mananci mulet fructe si legume), sau foarte saraca in ele, din care nu isi iau nimic si atunci dezvoltarea ta este incetinita.
Se pot influenta hormonii de crestere printr-o hrana zilnica, bogata in minerale, vitamine si carne, dar in paralel practicand INTENS un sport precum: volei, baschet, inot si handbal.

| sierra1 a răspuns:

"pare normal ca la 17 ani sa am umerii ingusti și să nu fiu dezvoltat deloc?"

nu e normal dar ce să-i faci, nimeni nu e perfect. Acceptă-te așa cum ești

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu faci efort fizic săptămânal de unde sa ai? Ai nevoie de tracțiuni la bara pentru latire in spate, exerciții pentru deltoizi pentru umeri și o talie și bazin îngust....nu vine așa de la sine