| Leo0008 a întrebat:

Sunt foarte complexat de corpul meu.
Am 17 ani și 1.67... am umerii ingusti, capul mare și spatele mic.
Cum as putea sa ma fac mai mare?
Sa ma latesc?
Sunt frustrat cand imi vad verișorii, prietenii chiar și colegele cu umerii lati și spate mare.
Pana și cei de 12 ani sunt mai dezvoltați ca mine...
Ma simt asa ghinionist...

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoi sa te latesti, ci sa cresti in inaltime, ca esti foarte-foarte micut pentru un baiat/barbat.
"Latitul" poate sa se intample dupa 20 de ani, cand poti merge la sala, dar acum ai avea nevoie sa cresti in INALTIME!
Probabil ca parintii tai sunt micuti de statura, fiindca pe ei ii mostenesti.
Sincera sa fiu nu cred ca mananci foarte sanatos, fiindca nici hrana nu te-a ajutat sa te dezvolti... lipsa vitaminelor si mineralelor din hrana zilnica ar fi trebuit sa stimuleze hormonii de crestere.

| TheStrategist a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă face sport are mai multe șanse să crească în înălțime

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheStrategist):

Da, daca face unul din sporturile mentionate aici (volei, handbal, inot sau baschet), acestea sunt cele care stimuleaza hormonii de crestere in inaltime.
Nu este recomandata sala si nici tractiunile fiindca inhiba/stopeaza hormonii de creste in inaltime.
De aceea se spune peste tot, sala sa se faca numai dupa 20 de ani, cand corpul adolescentului si-a incheiat cresterea.

| VoidEternal a răspuns (pentru Violleta2022):

Notiunea asta e expirata de cel puțin 10 ani. Mai pune-te la curent cu realitatea și nu mai răspândi informații greșite. La 17 ani nu e niciun risc in a lucra cu greutăți atâta timp cât o faci progresiv cu greutăți pe care le poți suporta. Dar asta e valabil indiferent de vârstă.

Sa nu facă tracțiuni? Absolut ridicol. Abilitatea corpului uman de a se ridica folosind brațele si propria forță și doar greutatea corpului e ceva perfect natural și nu dăunează la nicio vârsta.
Ti-am mai dat și cu alta ocazie mai multe articole în care se demonstrează clar că lucrul cu greutăți sub nu știu ce vârstă nu dăunează cu nimic. E un mit și a fost dovedit greșit de foarte multi ani.

| Cosmin86 a răspuns:

Tractiunile cu priza larga, tip pronatie, te ajuta sa te latesti in umeri.

Bine, le combini si tu cu ramat, presa militara, indreptari, flotari la paralele, etc., ca sa dezvolti tot corpul uniform, nu doar spatele.

| oglindasultanului a răspuns:

Ce vrei tu, ti se pare din cauza ca esti slab probabil mai porti si haine stramte si ai ditamai coafura. Exercitii de sarit si intinderi, alege un sport, vitamina d, calciu. Si poate te referi si la exercitii pentru brate, ca nu cred ca am inteles ce te deranjeaza de fapt.

| Cosmin86 a răspuns (pentru oglindasultanului):

Exercitile de sarit si intinderi NU te latesc in spate, doar tractiunile cu priza larga fac asta.

| oglindasultanului a răspuns (pentru Cosmin86):

Eram cu gandul la cei care "vor sa fie mai inalti".

| zilog a răspuns:

Mergi la modovece ucraienience sa vezi cat de norocos o sa te faca sa te simiti in comparatie cu toti lingaii astia din jurul tau care se milogesc de cate o femeie sa fie cu ei
tu o sa fii super star cu o buaciune care o sa ii bage in boala pe toti
uite iti dau un site misto de matrimoniale de unde sa iti iei gagica misto
sa ii faci sa isi gage ghiara in gât
love.mail.ru

si iti recomand sa cauti fete de pe aici de pe langa Romania
cat mai aproape cu atat mai bine
de exemplu moldova si orasele din ucraina care sunt aproape de roamnia

asa ajungi vedeta intre prietenii tai si verii tai si sa vezi cat de bine o sa te simti cand o sa ai femeie misto

| Iote a răspuns:

Daca ai capul mare, incap multe informatii in el. Fa-te intai mai destept si apoi vezi tu ce va fi si cu umerii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucreaza spate la sala, o sa te latesti.
e foarte usor...

| TheStrategist a răspuns:

Începe să faci flotări și tracțiuni. Când ajungi bun lucrurile astea poți face exerciții mai grele.