| VanNini a întrebat:

Vi se pare normal ca un parinte vegetarian sa le impuna si copiilor lui regimul sau alimentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Copiii, pentru a se dezvolta sanatos, au nevoie de o alimentatie echilibrata, care sa le asigure minerale, vitamine, glucide, proteine, lipide...
Fiecare parinte e responsabil pentru felul in care isi creste copilul...

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e corect dar nici daunator insa copii trebuie sa beneficieze de o alimentatie echilibrata avand in vedere ca sunt in perioada de crestere.

mira
| mira a răspuns:

Nu este corect, dar pana la majorat copii nu pot iesi din aceasta situatie. Mira

| psiholoaga a răspuns:

Invers: e corect ca un parinte consumator de carne sa impuna si copiilor sa manance carne? Vegetarieni sau nu, oamenii au principiile lor de viata, pe care mi se pare natural sa le transmita copiilor. Cand acestia sunt mai mari, 11-12 ani, si daca parintii sunt deschisi la minte sa accepte ca si copiii pot avea dorinte proprii, isi pot alege meniul. Un exemplu "din auzite", Narcisa Suciu e vegetariana si si-a crescut copilul tot pe meniul asta si vad ca nu are nicio problema, ba e chiar talentata, plina de viata si sanatoasa. De daunat nu poate dauna daca ai grija, ca parinte, sa ii oferi proteinele din alte surse.

cristian
| cristian a răspuns:

Fiecare individ are dieta proprie care poate sa fie influentata si de grupa sanguina.

assiris
| assiris a răspuns:

Nu mi se pare corect desi nu este ceva daunator.

| Ronin a răspuns:

NU !

| miriam a răspuns:

Ii pot sfatui dar nu si impune.Fiecare e liber sa aleaga in ceea ce-l priveste, nu mi se pare corect mai ales ca nici pe ei nu i-a obligat nimeni sa devina vegetarieni. E total gresit si incalca drepturile copilului.

| cribus a răspuns:

Nu...

| irynna a răspuns:

Nu, el nu trebuie sa le impuna copiilor regimul sau alimentar, copii ar trebui sa fie cei care aleg.insa mi se pare important sa ii previna astfel incat ei sa nu consume chiar orice aliment care ar putea fi nepotrivit sau daunator organismului, fiind consumat in exces

| galileo a răspuns:

Ceau. Nu mi se pare normal ca parintele vegetarian sa ai impuna si copilului sau sa fie vegetarian. Dar daca mama este vegetariana, in timpul sarcinii copilul a beneficiat de substante nutritive provenite din alimente vegetale, cat este sugar la fel. Astfel copilul va alege sa fie vegetarian, pentru ca pana la varsta cand el va alege, parintii lui il vor hrani cu aceleasi alimente pe care le folosesc si ei. Eu cred ca ar fi bine sa fim toti "putin vegetarieni", este vorba de sanatatea noastra pana la urma tonguewinking.

| powergirl a răspuns:

Nu e normal. ar trebui sa ii lase sa manance si altceva decat legume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu