| d2ontknowdontcare a întrebat:

Hei happy Ce parere aveti despre regimul alimentar vegan sau vegetarian? Aveti experiente cu vreuna din aceste diete? Mai exact, este cineva pe aici care este sau a fost vegan/vegetarian si a observat anumite schimbari, pozitive sau negative, pe parcursul uneia dintre aceste diete? Si daca da, care au fost acelea? big grin

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, poti sa duci un asemenea mod de viata, cu conditia sa fii client de baza al unui dietetician cu drept de libera practica.

| Drimmero a răspuns:

Nu e de mine asa ceva, dieta mea se bazeaza pe foarte multa proteina animala, mananc multe lactate, carne in general slaba dar mai bag si grasa si oua la greu, nu-s mare fan vegetale dar mananc si legume, fructe, insa sa traiesc doar cu asa ceva, no merci. Plus de asta, ar trebui sa mananc 10 mese pe zi ca sa ma satur din mancare de "post", altfel intra o friptura, o omleta, au alta consistenta si tin de foame, o ciorba niciodata nu te va satura cum o face o omleta de exemplu. Sa fie pentru cine se poate tine de asa ceva, insa eu unul nu, n-as renunta pentru nimic la proteina animala.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca se numeste chiar "regim" daca cineva alege sa faca asta, ci... un stil alimentar, un alt mod de a manca.
Dar indiferent daca cineva face asta ca dieta sau ca alege sa fie vegetarian sau vegan, sigur o sa observe schimbari, atat la energie cat si la greutate.

DAR asta este valabin in cazul in care pana atunci avea un sistem alimentar... aiurea. Adica poti sa mananci orice doresti, echilibrat, din fiecare, astfel incat sa ai energie si sa ai un corp exact asa cum vrei, nu trebuie neaparat sa fie cineva vegan sau vefetarian.

| Eireann a răspuns:

Vegetariana 10 ani si apoi vegana 5 ani si in continuare... si cu intoleranta la gluten diagnosticata de un pic peste un an. Si uite ca traiesc si inca foarte bine. Cu energia am avut o perioada neplacuta in urma cu 2 -3 ani dar de cand am renuntat la produse cu gluten nu mai am nici problema asta. Pentru mine functoneaza dar e si din cauza ca stiu sa gatesc si nu sunt mofuturoasa, imi plac si ciupercile, si vinetele, si avocado, si broccoli, si linte, si naut, si etc. Deci am varietate, nu manac doar cartofi prajiti si orez cu legume. Iubitul meu isi gateste singur fiindca chiar nu stiu sa prepar carne in nici un fel. In rest am par lung si sanatos, pielea fara cosuri sau alte probleme, sunt palida dar asa sunt toate roscatele naturale, dinti si oase puternice, am o boala genetica din cauza careia sunt in scaun cu rotile ( si inainte sa va dati cu parerea - sunt multi care o au si printre carnivori, inclusiv taica- meu dar la el s-a declansat tarziu fiindca boala devine mai grava cu fiecare generatie).
Si sunt agnostica deci nu am motive religioase. E o alegere pe baza etica, ecologica si socio-economica.

| doctorandus a răspuns (pentru Eireann):

„Plantele de exemplu nu conțin vitamina B12. Lipsa acestei vitamine afectează în cele din urmă creierul, mai ales la copii; asta s-a întâmplat în anii '70 când Adelbert Nelissen, liderul unei secte, a convins părinții unor copii să-i alimenteze exclusiv macrobiotic-veganistic. Copiii au fost malnutriți și nu s-au mai recuperat; ca adolescenți ei aveau creiere care funcționau prost."
—Martijn B. Katan, 6 mei 2017: Eetfabels uit de oorlog

Louwman, Marieke WJ; van Dusseldorp, Marijke; van de Vijver, Fons JR; Thomas, Chris MG; Schneede, Jørn; Ueland, Per M; Refsum, Helga; van Staveren, Wija A (1 septembrie 2000). „Signs of impaired cognitive function in adolescents with marginal cobalamin status". The American Journal of Clinical Nutrition. Oxford University Press (OUP). 72 (3): 762–769. doi:10. 1093/ajcn/72.3.762. ISSN 0002-9165.

Martijn B. Katan, 6 mei 2017: Eetfabels uit de oorlog. http://www.mkatan.nl/nrc-columns/543-6-mei-2017-eetfabels-uit-de-oorlog

| Eireann a răspuns (pentru doctorandus):

Corect, stiam asta si de aceea iau suplimente de B12. Si fiindca nu stau suficient afara iau vitamina D.

| Cheo0S a răspuns:

Neah nu am incercat.
Din cate am auzit iti poate f4te rau stomacul Mai ales daca. Fructele si legumele sunt bune dar nu poti sa-ti iei tot ce ai nevoie numai din ele.
Am incercat o perioada si am avut energie NEMA.

In general astia care vor sa ti vanda diete fie ca e vorba de keto/veganism si ca faci cancer daca mananci aia e numai sa te prosteasca.

Pentru o persoana activa si normala nu as recomanda, poate daca vrei sa te dedici lui doamne doamne si sa tii post intreaga viata e okey dar astia combina veganismul cu fitnessul, nu are vreo treaba una cu alta, l-au integrat doar dupa bunul plac ca sa dea bine.
Pe cand altii care stiau de ce fac asta era sa se apropie de Dumnezeu si sa devina 'puri' pentru a se dezvolta spiritual.

Deci daca nu esti maicuta.
Mai bine mananca carne si multa Incawinking

| Sky7 a răspuns:

Sunt milioane de vegetarieni in lume, dar ca sa renunti la consumul de carne trebuie sa stii cu ce sa o inlocuiesti. deci trebuie sa afli retete de mancaruri vegetariene care iti ofera un echilibru optim de elemente nutritive.