| Sentry a întrebat:

Virusul HPV se poate transmite si atunci cand va sarutati cu limba? Semnul (sau pata) de HPV este in gura undeva mai in spate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate transmite si prin sarut, deoarece este schimb de fluide din gura (saliva fiind infectata).
HPV-ul se transmite prin: sarut, sex o r a l, vaginal si a n a l.
HPV-ul are peste 200 de tulpini din care 6 sunt cancerigene. Una din tulpinile HPV este Herpesul care provoaca bube la gura si p organele genitale, alta tulpina de HPV provoaca negii genitali, alta poate provoca cancerul bucal (in gat), alta tulpina de HPV provoaca rana pe colul uterin, care netratata poate duce la cancerul de col uterin, samd.

https://www.reginamaria.ro/......a-uman-hpv

https://doc.ro/sanatate/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hpv

| Werrich a răspuns:

"Un sarut inofensiv poate transmite virusul HPV (human papiloma virus), responsabil pentru 70% dintre cazurile de cancer la gat. Persoanele care sunt infectate cu acest virus au de 2, 5 ori mai multe sanse de a face aceasta forma de cancer decat persoanele care nu au virusul.

Virusul HPV e asociat, de obicei, cu cancerul de col uterin, dar poate afecta atat barbatii cat si femeile. Exista peste 100 de variatii ale virusului, dar doar 8 sunt foarte periculoase.

Virusul HPV se transmite si prin sarut si 8% din populatie are virusul HPV, insa doar 1% are varianta care provoaca cancerul orofaringian.

https://doc.ro/sanatate/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hpv

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se transmite da!

| Mopmop a răspuns:

Da.

| Sentry explică:

Mentionez faptul ca este o ramura inofensiva ce nu afecteaza deloc.