| anonim_4396 a întrebat:

Voua la ce varsta v-a venit ciclul? Eu am 11 ani si 7 luni si nu mi-a venit, care sunt simptomele de dinaintea lui? plzz help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ciclul menstrual apare între vârsta de 12 ani și 14 ani. Sunt și cazuri care vine un pic mai devreme sau mai târziu (11 ani sau 15 ani).
Posibil să apară mici secreții maronii o lună, două ca ulterior să se instaleze și menstra propriu-zisă. Nu este o regulă de bază apariția ei, unele fete au dureri de burtică, de cap, de sâni, nervozitate, stări de greață sau vomă, etc.
Fiecare fată este individuală în felul ei. Nu te teme.
Îți anunți mama când vine pentru că ai nevoie de ajutorul ei pentru mai multe informații ca de exemplu cum să folosești tamponelele, o medicație ușoară dacă sunt dureri iar dacă sunt sângerări puternice trebuie să te vadă și un medic specialist pentru tratament simptomatic.
Toate la timpul lor.
Pa, pa.

| AdelinaC a răspuns:

La 13 ani, dar nu am avut niciun simptom

| Abcfunny a răspuns:

La 12 ani nu mai stiu care erau simptomele

| mihaela_7915 a răspuns:

Mie menstruatia mi-a aparut prima oara la 14 ani.deci nici o grija. daca de la 14-15 ani inainte nu o sa iti apara atunci sa iti faci griji sh sa mergi la medic...acum stai linistita.ai grija d tine

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Mie mi-a venit la 13 ani. Înainte sa-mi vina ma durea burta, capul și cam atâtthinkinghappy

| andreeaemmma a răspuns:

Poi mie mi-a venit la 11 ani si 9 luni, Intra pe noifetele.ro si da la menstruatie si alte lucruri o sa intelegi repede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ar trebui sa iti faci probleme. Eu am 13 ani si inca nu mi-a venit cicul. So...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici mie nu mi-a venit. dar cred ca o sa te doara burta cand o sa iti vina. ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! sunt alexandra, clasa a6a si mie mi-a venit la 11 ani si 7 luni adica la varsta ta, cat despre simtome sa-ti zic(m-a durut stomacul, eram nervoasa si ma dureau sanii)cam atat

| MissMixxie a răspuns:

La 11 si 11 luni tongue, acum depinde de fiecare