| Girly97 a întrebat:

Voua vi se pare normal sa va treziti in unele dimineti ametiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, Dacă ți se întâmplă.
Când te scoli din pat, stai un pic în șezut. Să ai alături un tensiometru electronic și măsoară TA, vezi cum stai.
Fă exerciții de respirație în poziție sezând până trece amețeala. apoi fă gimnastcă de înviorare Tai Ji Quan, o găsești pe You Tube și amețeala trece. Bea un pahar de apă sau de ceai călduț înainte de culcare.

| Panamax a răspuns:

Ar trebui sa fii multumita ca te-ai trezit.
Unii nu au norocul asta.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Nu, nu este normal. E vorba de anemie sau lipsa de calciu.
Daca atunci cand te ridici din pat te ametesti, nu te ridica de pe pat dintr-o data. Mi s-a intamplat si mie, ba din contra eu uitam sa stau pe loc si ma ridicam dintr.o data. Au fost doua cazuri naspa in situatia mea: 1. Odata am cazut in casa, nu mai vedeam inaintea mea si simteam cum nu ma mai tin picioarele si 2. Eram intr-un market mare in Ungaria si dintr-o data m-am ametit foarte tare iar norocul pe care l.am avut de a nu cadea a fost ca m-am lasat pe carucior ca nu mai aveam putere in oase.

Problema mea nu e rezolvata nici acum, deoarece medicul la care am fost "nu m-a bagat in seama".

Zi faină, dar sa mergi la spital, la un medic, deoarece se poate agrava situatia si mai tare.

| Ineys a răspuns:

Cand ma trezesc devreme (7-8-9) da. Mereu mi se intampla, deoarece eu sunt obisnuit sa ma trezesc la 12, deci...