| SaRan a întrebat:

Vreau ca până anul viitor, pe vremea asta, să fiu slabă, deoarece voi avea banchetul de sfârşit de clasa a opta. Menţionez că nu sunt grasă, dar am coapsele şi gambele cam plinuţe şi puţină burtică, şi vreau neapărat să port o rochiţă şi să n-arăt ridicol în ea.
Ceea ce vreau eu nu sunt diete, ci idei pentru un stil de viaţă sănătos. Eu am ore de obicei de la ora doisprezece după-amiaza până la ora cinci-şase, şi vă rog să-mi faceţi un program, cât de cât; adică, la ce ore ar trebui să mănânc, sau ce-mi recomandaţi să mănânc.
Deasemenea, vreau să fac şi exerciţii fizice care să mă ajute să slăbesc, aşa că vă rog să-mi recomandaţi nişte dansuri pe care aş putea să le învăţ acasă, din moment ce nu-mi permit să merg la sală.
Vă mulţumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreeatpu_9367 a răspuns:

Nu ai nevoie decat de vointa. eu am slabit in 5 luni 15 kg si asta fara o dieta anume. pur si simplu mi-am stabilit un program de mese: dimineata la 7 inainte sa merg la scoala mananc un iaurt dietetic in care pun cereale fitness. la 11 mananc la scoala un sanvish( cu paine graham si de preferat telemea ou mezeluri slabe si legume) cand vin acasa de la scoala mai mananc pe la 4 ceva( fie ciorba fie felul 2 dar fara paine!) inn rest mai mananc seminte fructe... beau ceai negru cu lamaie zilnic si consum cel putin 2 l de apa pe zi. incearca sa renunti la dulciuri daca nu te poti limita la o bucatica mica. de preferat evita sa le ai in casa pentru ca asa nu o sa iti fie asa pofta. lipeste pe frigider o poza cu o rochita frumoasa in care ai vrea sa fi la banchet si de cate ori vrei sa mananci ceva ce nu este in program gandeestete cum ai arata in rochia aceea si cu sunci.big grin nu iti trebuie decat vointa. gandeste-te de doua ori inainte de a manca o prostie. gandeste-te ca dupa iti va parea rau. nu manca mai mult decat simti ca ai nevoie. cand esti satula ridicate de la masa chiar daca mai ai jumatate de mancare in farfuriebig grin *un truc pe care in foloseam eu e sa bei apa in timpul mesei dar nu e sanatos:d CEAIURILE SI BAUTURILE CALDE TIN DE FOAME:d sper ca te-am ajutatbig grin

3 răspunsuri:
| DSoprano a răspuns:

Sunt o gramada de metode bune.
Pentru video de acasa, iti recomand: Pilates (Windsor pilates), in functie de nivelul tau de pregatire, Turbo Jam, Tae-bo cu Billy Blanks si daca esti avansat, P90X. Nu exagera cu ele, tine ritmul constant, de 3-4ori pe saptamana ca sa te poti tine de ele.
Ca alimentatie, exclude complet dulciurile si orice contine zahar adaugat, glucoza, fructoza (uite-te pe ambalaje)si produsele ce contin faina alba. Alege variantele mai sanatoase-in loc de ceva dulce, mananca un iaurt cu fructe sau un iaurt simplu in care pui tu seminte, nuci,miere. In loc de paine alba alege cea integrala, in loc de suc fa o limonada sau stoarce un gref si o portocala. Ideea nu e sa renunti de tot la ce iti face placere, insa poti inlocui cu ceva sanatos.
Daca ai vreme si iti permiti, fa o vizita la medicul nutritionist si te va ajuta mai eficient!

| midiots a răspuns:

Sa-ti facem noi program? ALOOO! daca vrei sa slabesti fa sport si mananca mai multe legume.

De ex dupa ce iesi de la scoala ai putea sa mergi si sa alergi jumatate de ora, sau sa iesi cu rolele... sa te inscrii la handbal

| blackheart_5359 a răspuns:

Nu e bine sa tii diete de la varsta ta.cu cat mai mult sport cu atat mai bine alearga si tu 15 minute pe zi si mananca cat mai multe fructe si legume.Crede`ma mai bine sa fii mai plinuta.am cateva colege care se urasc pentru ca sunt prea slabe.te-am pupat:*