| Odix a întrebat:

Vreau sa imi dati niste informatii referitoare la masea umflata, ma doare maseaua de numai pot am luat ampicilina si tot ma supara dintele cu infectie oare de ce ma doare? ca eu stiu ca cand e umflata numai te doare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Te doare pentru ca ai o infectie (mai mult ca sigur ai puroi). Asta se trateaza numai cu antibiotice(de obicei pe baza de amoxicilina) si nu trece intr-o zi, doua. E recomandat sa mergi si la stomatolog pentru o radiografie dentara.

| scarly86 a răspuns:

Daca nu ti a trecut pana azi, poti lua pentru durere Ketonal forte si tratamentul cu antibiotic iti recomand sa l tii min 5zile, dar e de preferabil 7zile, luat pe stomacul gol, cu o ora inainte de masa sau doua ore dupa masa. Cred ca ti a zis farmacistul modul de administrare...

| SensiBlu a răspuns:

Pai daca te doare si te doare du-te fuga la dentist noi nu suntem specialisti si daca ne dam cu parerea s-ar putea sa ti se agraveze asa ca invinge-ti teama(daca ti-e frica) si du-te la stomatolog!

| Odix explică:

Ok, va multumesc pentru sfaturi happy

| Odix explică:

Sin, am puroi la masea iau antibiotice de 4 zile cam in cat timp se face punga ca nu are rost sa ma duc la dentist sa dau banii deageaba pentru un drenaj plus ca mie si gaurita cum am mai fost si mi-a facut drenaj si tot ma doare sad

| Odix explică:

Sin, da e puroi cum zici tu iau de 4 zile antibiotice si inca nu s-a tras sa mise faca punga sa se poata sparge aces punga cam in cat timp se face punga acea daca iau 5 zile antibiotice cum mi-a zis femeia de la farmacie la dentist nu are rost sa ma duc ca sa dau banii deageaba pentru un drenaj nu are rost plus ca mie si gaurita cum am fost si data trecuta sa imi faca drenaj si tot ma doare nu stiu ce sa mai facsad

| mella_1096 a răspuns:

Trebuie sa mergi la stomatolog, pentru ca degeaba iei antibiotic, daca dintele nu este deschis pentru a drena infectia.