| piTTTy a întrebat:

Vreau să mor...

Nu pot sa cred cat rău fac celor din jur mai ales mamei mele, am datorii iar ea nu stie, cred ca ar fi timpul să pun capăt acestei vieți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mda, pentru unii sinuciderea e cel mai la îndemână lucru pentru a scăpa de datorii. happy
Ce ușor e să arunci toată povara pe umerii mamei tale, care se va simți obligată să le achite in locul tău fiindcă fiul ei nu a fost capabil de altceva, decât să o bage in datorii.
Și mai ai curaj să spui ca ti-e milă de ea...

Achită-ți datoriile si după aceea, ocupă-te de lucruri serioase! tongue

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai cuminte. Achita-ti datoriile mai intai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sinuciderea este un fapt, mor câțiva zilnic în lume, unul la 10 000, unul la 100 000, fiecare cu motivația lui.
Nu îi poate împiedeca nimeni.
Eu zic să faci următorul test.
Să te ții de nas 5 minute cu gura închisă.
O să vezi că nu poți.
Corpul tău vrea să trăiască, are nevoie de oxigen pentru asta.
Eu o să îți explic cum este cu binele și răul.
Poți să faci.
- Bine pentru tine și pentru alții - locul 1 = cel mai mare bine.
- Bine pentru alții, rău pentru tine locul 2, nu vei reuși prea mult timp așa.
Rău pentru alții, bine pentru tine - locul 3, până te oprește cineva să îl mai faci.
Rău pentru tine, rău pentru alții, cel mai mare rău, asta vrei tu să faci.
Nimeni nu te mai poate opri.
Cât timp mai ești în viață, orice rău ai făcut în viață îl poți repara.
Acesta nu. Ar fi ultimul.

| Donsavas a răspuns:

Mai bine mergi la un psihiatru. El se ocupa cu probleme sufletesti. Iti poate da medicamente care sa înlăture deprinarea creierului, întâlnită în depresie.
Dacă ai datorii înseamnă că ai si dependente comportamentale sau consum de droguri. Orice ar fi, exista medicamente de calmare si echilibrare pentru orice.

| Panamax a răspuns:

Si inca nu esti casatorit.
Atunci sa vezi probleme.

| Țoglă a răspuns:

Mergi la un psiholog.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Sa zicem ca ii faci rau mamei
ce crezi ca o sa simta daca ii moare copilul?!?

II FACI CEL MAI RAU CU PUTINTA POTI SA II FACI UNEI MAME!
MUUULT PESTE ORICE "RAU" II FACI ACUM!

gandeste-te la asta, si la faptul ca orice problema ai avea, daca te schimbi si incerci sa fii serios in fiecare aspect al vietii, o sa le depasesti, oricat de groasa ar fi problema

| venividivici2017 a răspuns:

Ia-ti un job si lasa-te de rahaturile din prezent!

| Andrei899 a răspuns:

Cred ca ar fi timpul sa te maturizezi.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Omoarate cu folos ia si viata unui corupt, judecator abuziv etc

| petrutap96 a răspuns:

Salut,nu sinuciderea este o solutie. Acum ti-a venit momentul sa demonstrezi cat de puternic esti. Ce varsta ai?
Ia-ti un job, 2, 3 daca e nevoie, viata e frumoasa. Sa nu crezi ca daca te vei sinucide ii vei face bine mamei. Inca odata, gandeste rational, toti avem probleme mai mult sau mai putin grav, dar nu ne gandim la sinucidere. Iti va fi greu o perioada dar dupa ai sa fii cel mai bun.