| flory_3340 a întrebat:

Vreau sa stiu daca a avut cineva anevrism cerebral? as dori sa stiu totul despre aceasta boala. va rog sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Am vazut multe cazuri si pot sa-ti spun cite ceva :Este o afectiune cerebrovasculara, datorita slabirii peretelui arterial, aparind dilatatii anormale ale acestuia.cauza poate fi. congenitala, infectii(anevrisme micotice), sau din cauza modificarilor vasculare datorita hipertensiunii arteriale.Anevrismele mici si nerupte nu dau simptome, iar pe masura ce cresc dimensional riscul de rupere creste.Cind se rup,pacientul sufera una din cele mai severe forme de cefalee,cu greata, voma, si/sau pierderea cunostintei.Ruptura este brutala fara semne prevestitoare, si tr rapid un tratament adecvat, pentru ca devine amenintator de viata.Singele rezultat prin ruptura,inunda creierul(hemoragie subarahnoidiana), sau produce hematomi intracerebrali(unde nu se poate actiona cu heparin, din cauza hemoragiei)De aceea pat.se interneaza la reanimare,unde tr sa fie chiar si ventilat, si diferite forme de resuscitare, poate aparea hidrocefalia(exces de lichid in creer)si atunci se face drenajul extern de urgenta.Interventia neurochirurgicala se face de obicei in primele 3 zile pentru a evita riscul de rupere a anevrismului.Pat cu hemoragie au in primele 2 saptamini un risc f mare de a dezvolta vasospasme, de aceia este necesar o supraveghere f atenta a functiilor neurologice.Pat tr sa stea la pat obligatoriu primeste medicamente impotriva spasmului vascular si pentru a asigura o hipervolemie si a modera hipertensiunea, ca sa se poata compensa fluxul de singe in arterele spstice.Pronosticul pat cu anevrism depinde de :marimea si localizarea lui,virsta,starea generala de sanatate,starea neurologica dupa ruptura.O treime decedeaza, altii se recupereaza f putin, sau de loc.Majoritataea ramin cu deficiente neurologice,altii necesita drenaj ventriculoperitonial, evolutia poate fi indelungata necesitind tuburi gastrice pentru hranire, traheostomie.In orice caz nu este o boala usoara,nu stiu cine are din fam ta insa sansele sint dupa cum ai aflat relative,ii doresc multa sansa de revenire, recuperare, si sanatate

| DaNNN a răspuns:

Nu am avut aceasta boala, dar poti vedea detaliile pe site-ul acesta: http://www.sfatulmedicului.ro/......ebral_313.
Sper ca te-am ajutat!