| TrafalgarLawDăFărst a întrebat:

Ce este anevrism-ul?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

O simplă căutare pe google.
Citez:
"Anevrismul este o zona dilatata a peretelui arterial, ca o umflatura pe traiectul unei artere cerebrale care iriga creierul. In marea majoritate a cazurilor, anevrismul cerebral este asimptomatic si trece neobservat. In cazuri rare, acesta se rupe si duce la hemoragii cerebrale reprezentand cauza unui accident vascular cerebral.
Cand un anevrism cerebral se rupe, hemoragia este subarahnoidiana. In functie de severitatea hemoragiei cerebrale, se poate instala o afectare permanenta a creierului sau decesul.
Cea mai frecventa localizare a anevrismelor cerebrale este poligonul lui Willis, care consta in reteaua de vase de la baza creierului. "

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu te supara dar de ce întrebi? ai pe cineva care suferă de așa ceva? îmi poți spune...

| TrafalgarLawDăFărst explică (pentru Azµre):

De fapt eram curioasa pentru ca am auzit de la TV ca o pianista a murit din cauza asta.

| Azµre a răspuns (pentru TrafalgarLawDăFărst):

De fapt anevrismul se moștenește... Bunica mea a avut a murit în 2006 atunci am aflat că are și mama după ce și-a facut tomograf și am aflat și eu în 2008 că am așa ceva. Prin urmare e ceva ereditar. Poți muri fie la 20 de ani fie la 90

| Aneurysm a răspuns (pentru Azµre):

Şii ai de gând să te operezi?

| Azµre a răspuns (pentru Aneurysm):

Nu se poate e într-un loc greu accesibil, undeva lângă hipotalamus. Și pe deasupra mai am o problemă.

| TrafalgarLawDăFărst explică (pentru Azµre):

Wow deci e naspa rausad

| Azµre a răspuns (pentru TrafalgarLawDăFărst):

O să spraviețuiesc îți spun eu happy