| KostyCool a întrebat:

Vreau si eu remedii naturale pentru acnee(cosuri) de pe nas! funda sHy vOt!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| player_2973 a răspuns:

Funda?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai eficiente tratamente naturiste sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea,mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere,deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.
Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt(o lotiune antiacneica foarte puternica-il mentionez,desi nu este naturist,pentru cazul in care nu vei obtine rezultatele dorite cu remedii naturiste).Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum,bineinteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Daca l-ai incercat deja,raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.
Ai putea incera, de asemenea, si spirtul.

| Chelsea13 a răspuns:

Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
1.consuma morcovi
2. evita machiajul
3.bea zilnic 8 pahare cu apa
4.Nu iti stoarce cosurile sau punctele negre si nu incerca sa le elimini prin agresarea tenului
Sper ca te va ajuta.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu m-am luptat cu acnee timp de 10 ani de zile. Am mers la multi doctorii, am incercat multe tratamente si creme.
Apoi am descoperit un foarte bun doctor dermatolog si mi-a dat un tratament cu produse anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree).
Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali foarte puternici care ajuta la distrugerea bacteriilor care dezvolta acnee. Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina foarte puternic cosurile, acneea sau punctele negre si albe.

Medicul mi-a dat pentru acnee gel medicinal cu 100% ulei pur de arbore de ceai si demachiant si lotiune tonica special concepute pentru acnee pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation
La mine au funcționat extraordinar produsele pentru acnee de la Thursday Plantation, iar intr-un timp record am scapat de cosuri si de puncte negre.
Tot doctorul asta mi-a zis sa inlocuiesc sapunul normal, cu un sapun pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum.

| SummerR a răspuns:

Incearca cu aspirina.Se dizolva 3 pastile de aspirina obisnuita (nu din acelea tamponate) intr-un sfert de cana cu apa clocotita. Se lasa la racit, apoi se inmoaie in mixtura o cotoneta de bumbac, cu care se sterge usor toata fata. Dupa 10 minute, clatiti cu apa calduta. Acidul salicilic din aspirina este un ingredient binecunoscut incorporat in produsele anti-acneice dar si in cele care fac o usoara exfoliere, redand astfel luminozitatea tenului. Masca se poate aplica o data sau de doua ori pe saptamana, dupa nevoi.