| jokerradu a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cate zile dureaza rubeola...adica in cate zile iese, cate zile sta pe tine si in cate zile dispare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Eruptia apare pe piele a15 zi de la debutul bolii, tine 3sau 4 zile, cu mancarime puternica; partea buna este ca nu lasa cicatrici si la 7 zile dupa disparitia eruptiei poti intra in colectivitate.Regimul alimentar este normal, dupa varsta si preferinte.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Perioada de incubatie este de 14 -21 zile, cu debutul eruptiei de obicei in a 15-a zi. Eruptia dispare dupa 1-2 saptamani.
http://www.i-medic.ro/boli/rubeola-sau-pojarul-german

| axll a răspuns:

Intre 7-10 zile din cate stiu eu.