| anonim_4396 a întrebat:

Zacusca si compoturile de fructe pe care le face mama acasa sunt sanatoase? Stiu ca la compot se pune mult zahar, iar zaharul asta nu e prea sanatos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Avand in vedere ca nu contin colorani, Euri si conservanti, sunt mai bune cele facute acasa. Dar depinde si de modul in care sunt pregatite: daca a pus prea mult ulei la zacusca sau daca compoturile contin zahar mai mult decat normal, nu sunt chiar sanatoase. Totusi, intre cele de cumparat si cele pregatite acasa, sunt indicate cele pregatite acasa!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Zacusca şi compoturile/dulceţurile/gemurile făcute "acasă" sunt mult mai SĂNĂTOASE decât cele cumpărate de la magazin!

Acum, depinde şi cât zahăr pune mama ta la compoturile/dulceţurile/gemurile preparate...

Eu le prepar cu o cantitate MINIMĂ de zahăr şi în loc de conservant ( sau alte "prostii" ) pun Aspirină - astfel sunt mai sănătoase.

Toate cele bune.

| EnterLife a răspuns:

Pai stiind ca in comert majoritatea au coloranti si aditivi alimentari, consider ca lucrurile facute acasa sunt mai sanatoase. Oricum sa nu crezi ca daca acasa pui zahar intru-un aliment, in alimentul din magazine lipseste.
Sper ca ti-am fost macar putin de tot de ajutor.

| roxypoxy14 a răspuns:

Nu au de ce sa nu fie nesanatoase. doar ca daca ai grija de silueta ta, e de preferat sa nu le mananci