NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Zilele astea mă tot preocupa o chestie stranie și de necrezut inițial pentru mine. Am observat în ultimele luni, că am început să văd considerabil mai bine la distanță și nu-mi vinea să cred - mi-am zis "e, nu se poate! mi se pare" -, pentru că până atunci citisem peste tot că miopia nu e vindecabilă, reversibilă și că poate fi redusă doar prin operație, fără care poate doar să stagneze sau să se agraveze - cea mai probabilă variantă. Ei, nu m-am operat, dar mă descurc fără ochelari mult mai bine, ca înainte. Așa că m-am pus pe cercetat, încercând să găsesc o explicație. Am dat peste astea:
"Her vision was also enhanced. My mother suffered from myopia during most of her life, which made her wear glasses in the past. Her near-sightedness is now considerable better, to the point of not needing to wear glasses any longer."
Sursa: http://nutritionraw.com/......egan-diet/
"before I became low fat raw vegan, I needed to wear glasses and contacts due to my astigmatism. Now my vision is 20/20! […] Many people disregard how powerful an effect what you eat has on your health."
"foods containing either lutein or zeaxanthin can help prevent eye conditions like cataracts and age-related macular degeneration. They are found in many fruit and vegetables including mango, squash, broccoli, green beans and spinach."
"July 2016 – adults with healthy eyes who took a daily nutritional supplement containing lutein, meso-zeaxanthin and zeaxanthin for 12-months showed improved contrast sensitivity compared with people who took a placebo. and,
October 2015 – Eating a diet rich in the carotenoids lutein and zeaxanthin is associated with a long-term reduced risk of developing advanced age-related macular degeneration (AMD)."
Sursa: http://www.selectspecs.com/......-eyesight/
"One twin speaks of how he failed one of his driver’s license tests due to his poor eyesight. Since becoming a raw vegan and maintaining the lifestyle, his eyesight has naturally corrected by itself and his new driver’s license states that no corrective lenses are needed!
"I’m not going to tell you guys that raw food fixed my eyes, but I mean…it’s what happened! Everything about my body is better, even ideas come quicker!" says one of the Light Twins."
Sursa: http://news.therawfoodworld.com/......egan-diet/
"It’s true. I actually have terrible vision; with everything blurry unless I’m wearing contacts. When I took my contacts out today to go to my eye exam, I thought, "This is strange; I feel like I’m seeing clearer!" Sure enough, my prescription has IMPROVED, and my doctor kept commenting on the fact that my eyes have gotten better!
I just smiled, but I know it’s because of raw.
I think I actually read an article awhile back of a rawbie who healing their failing vision with raw foods, but I can’t find it now!
Any other evidence to support healing of poor vision through raw? I just hope this continues!"
"AWESOME! I’ve been hoping that my eyesight will get better too! I’ve only been raw for four months, and I saw the eyedoctor a month ago and my eyesight didn’t get better, but my astigmatism is GONE! In The Hallelujah Diet, George Malkmus says his eyesight got better and he doesn’t have to wear glasses anymore. and the dude is like 65. "
"Bernadette Bohan cured her eyesight. In her book "Bernadette Bohan’s The Choice" she talks about carrot juice and how it improved her eyesight. After wearing glasses since she was 16 y.o, she was able to throw them away. I believe she was in her mid-forties by that time. I cannot remember the exact age she threw out her glasses. But it all happened within a years time. I have read reports by other people experiencing the same thing. In those reports, people also say it took about year.
Here are two books to also consider in improving eyesight…
The Bates Method for Better Eyesight Without Glasses by William H. Bates
Relearning to See: Improve Your Eyesight—Naturally! Thomas R. Quackenbush"
"Just wanted to chime in here. I just went to the eye doctor this past week. I’ve been mostly raw for almost a year and a half now. I’ve had to wear glasses for the past 10+ years and now I no longer need my glasses as I now have 20/20 vision. Pretty nice feeling! It’s also cured my acne outbreaks too amongst other things."
"I am legally blind without my contacts. I went to the eye doctor today and he actually lowered my prescription and I can see just as fine with the weaker pair I have on now =)"
Sursa: http://www.therawtarian.com/......y-eyesight
În română n-am găsit mare lucru.
Na, cine zicea că miracole nu există? :))
Iar întrebarea e: cât mai e o pereche de ochelari, da' o salată de crudități?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
82 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt toate pacaleli. Pur si simplu ai depasit varsta de 25-30 de ani si incepe sa apara presbiopia de varsta, care intial corecteaza partial miopia (au efecte perfect contrare pe globul ocular). O sa ai o perioada de cam 10 ai de vedere mai buna, apoi presbiopia iti va afecta vederea si vei incepe sa pierzi iaras.
Nu e cazul sa cauti explicatii fanteziste, deoarece explicatia reala si stiintifica este foarte cunoscuta si la indemana ta.

| NOname explică (pentru Brigaela):

Presbiopia zici? Interesant. Posibil. O să mă documentez, mersi. Deși până acum n-am avut succes: http://goo.gl/UGa4ig
...deci nu e chiar atât de cunoscută și la îndemână.
Dispui tu de niște surse?

Până una-alta, o salată de crudități tot e o comoară pentru sănătate. :)

| Brigaela a răspuns (pentru NOname):

Imi cer scuze, am scris gresit: prezbiopia.
Sigur, salata de cruditati de sezon este o comoara pentru sanatate. De-abia astept vara sa se umnple piata de legume minunate.

| NOname explică (pentru Brigaela):

Http://goo.gl/wZXUeX

Tot același rezultat: nicăieri nu se menționează că ar corecta miopia. Poate găsești tu vreo sursă. Aș fi curioasă să o răsfoiesc.

Baftă la salivat și la așteptat vara! :D
...iar eu mă vitaminizez cu salate și acum, că găsesc legume, fructe și verdețuri și prin beci, și prin congelator, și pe la piețe, care unele chiar dacă sunt din import, tot sunt de sute de ori mai sănătoase, decât o alimentație lipsită de ele. :)

| Brigaela a răspuns (pentru NOname):

Ai invatat la optica in liceu si este si foarte logic, e suficient sa faci un desen cu globul ocular miop si prezbiop si vei intelege.
Din pacate fructele si legumele obtinute pe medii sintetice nu sunt sanatoase si trebuie evitate. Este un mit ca ar fi sanatoase, ele sunt un fel de conserve, pline de substante chimice si lipsite de elemente valoroase. Sigur, si eu mai manac si acum rosii, ardei, etc sin supermarket, dar cu aceeasi frecventa cu care mananc cartofi prajiti (adica rar) si stiind ca sunt la fel de nesanatoase.

| NOname explică (pentru Brigaela):

Logica din presupoziția ta am înțeles-o din start, că știu care-i treaba cu miopia - și nu, nu de la liceu; nimeni n-a stat să-mi bage cărți de oftalmologie în cap - dar speram să-ți poți susține afirmațiile și cu ceva surse, dacă tot sunt atât de la îndemâna oricui, deși proasta de mine nu le-a găsit (deseori cauți să-i lovești pe cei, cărora le răspunzi, să-i înjosești Gratuit și mie una îmi displace atitudinea asta).

Cât despre sfaturile tale de nutriție, poate aș fi mai puțin rezervată în ceea ce le privește, dacă aș vedea că au dat roade bune, odată puse în practică, dar nu e cazul. Numai sănătate nu emani. Scuză-mi franchețea!

Așa cum exportăm noi fructele și legumele, când e sezonul lor pe la noi, așa fac și alte țări și asta nu face acele plante musai pline de chimicale toxice, cel puțin nu într-atât, încât să desconsiderăm complet beneficiile lor și să le coborâm la nivelul prajelilor. Mult mai toxic e salamul, cașcavalul sau ce alte prostii procesate bagă în ei oamenii, de ajung să nu mai încapă pe ușă. Dar, culmea, pentru alea nu își fac procese de conștiință.

| Brigaela a răspuns (pentru NOname):

Nu ma deranjeaza franchetea ta, fiindca o inteleg perfect si este omeneasca. In rest, multa sanatate si succes!

| NOname explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc, de asemenea!

| Brigaela a răspuns (pentru NOname):

Uite si explicatia, simpla si foarte simplu de gasit (mi-a fost lene sa o caut prima oara, dar ma tem ca unii pot ramane cu ideea ca ai avut dreptate):https://en.wikipedia.org/wiki/Presbyopia#Interaction_with_myopia

Si pentru cei care vor sa inteleaga: da, fructele si legumele de sezon sunt bune, nu conteaza ca sunt din import. Dar verificati, cand le cumparati, sa fie de sezon in tara de unde la cumparati. Fiindca daca luati acum rosii din Turcia sau Grecia, ele nu sunt de sezon nici acolo, nu sunt exportate in sezon.

| NOname explică (pentru Brigaela):

Aha, deci trebuia să caut în engleză (bine că nu în chineză, că pe aia n-o înțelegeam), ca până la urmă să descopăr ce? Că o să am nevoie de ochelari pentru citit ceva mai târziu, dar miopia tot o să-mi rămână?

"Many people with near-sightedness can read comfortably without eyeglasses or contact lenses even after age forty. However, their myopia does not disappear and the long-distance visual challenges remain."

Tu parcă afirmai altceva.

Dar bine, eu ca eu, că se întâmplă să mă încadrez ca vârsta și explicația se întâmplă să fie pe undeva logică, dar cum rămâne cu cei foarte înaintați în vârstă, care și-au recăpătat aproape complet vederea? Ia lovit abia pe la 70 prezbiopia (pe care unii o aveau deja)?

| Brigaela a răspuns (pentru NOname):

Ei nu exista, sunt falsuri, asa cum ti-am spus. Nu trebuie sa accepti tu asta, o spuneam pentru ceilalti, ca sa aiba o imagine corecta si sa nu se lase pacaliti cu atata usurinta.
Asa cum iti spuneam, tie multa sanatate si succes!

| NOname explică (pentru Brigaela):

Cu toate astea de fiecare dată te-ai adresat mie și pe deasupra întâmplarea face să fii la întrebarea mea. laughing

Iar o păcăleală mai mare mi se par sfaturile de nutriție date de niște medici bolnavi, care resimt pe pielea sa toată splendoarea sfaturilor sale binevoitoare. Mai că-mi vine să cred că îmbolnăvesc cu bună știință.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Ma asteptam sa ma blamezi.Chiar m-ai pus in incurcatura!
Nu cred ca o fac cu buna stiinta, caci nu o mai au, si-au uitat si juramantul lui Hoipocrat "primum non noscere!'.
Adica prima oara este sa nu vatami!
Dar despre ce vorbesti tu nu sunt doctori, doar angajati inconstienti la o industrie sistemica de facut bani!
Daca oamenii sunt creduli, e treaba lor, Sa se duca la ei.
despre vindecare, metode, alta discutie, ca acum mi-e somn! Spor la mesaje.Si scuze in cazul in care as fi gresit la aprecieri jignitoare sau nu.

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

E, cum devii tu din ăla, care scuipă focul, o bunătate de pâine caldă! big grin

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Adevarul este ca devin agresiv (verbal ) la propaganda ambigua, pe care oameni 'din popor' majoritari o pot lua ca pe un adevar!
toate alimentele pot fi nocive in EXCES si vindecatoar cand trebuie! Cu exceptia vitaminei C, pe care corpul o elimina, daca ar fi in exces, restul se elimina pri alte complicatii, ca si medicamentele!
Minunile EXISTA! Dar numai unii au 'ochi "sa le vada!
Eu, cand ma uit la TV, la distanta, vad (de obicei) cu ochelari! Alaltaieri am uitat sa-mi pun ochelarii: eram obosit, dar am ramas uimit sa vad, dupa un timp ca 'vedeam' si fara ei!
VOILA!
Am mai citit despre faptul ca /miopia / nu se vindeca neoperata! Alta prostie!
Eu cred ca orice boala, se poate vindeca daca nu are o faza acuta, urgenta( sa-ti puna viata in pericol) si fara cutit (bisturiu).Am dovezi in acest sens.

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Înțeleg să fii deranjat, când se promovează drogurile, otrava, violența, ceva fobii din astea mai populare, născătoare de discriminări. Dar să ți se zbârlească părul până și de la o salată de crudități? Măi, măi... big grin

Reacția asta în sine a ta aș zice că e mai alarmantă, decât surplusul ăla natural de vitamine cu fibre, care rău n-are ce să facă, poate doar medicilor, ce vor rămâne fără job. laughing

Dar mi-ești drag și așa ciufut și agresiv, cum mai ești, ca câinele ăla bătrân și turbat, cu care te-ai obișnuit și zâmbești, când îl vezi cum sfâșie câte un pantof, parcă ar fi dușmanul lumii.hee hee

| NOBODY a răspuns (pentru NOBODY):

Ori asta, ori ai mâncat prea mulți morcovi, salate de crudități și alte chestii bogate în vitamina A... sau poate cine știe, ți se micșorează diamentrul antero-posterior al ochiului. N-ar fi exclus nici efectul Placebo.

| NOname explică (pentru NOBODY):

Nici în acel link nu se specifică nicăieri că o afecțiune ar corecta-o pe alta. Tind să cred până la urmă că a fost o afirmație nefondată, fără susținere științifică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Scuze, dar raspunsul nu este eronat, toate datele luate sunt din cartea pe care o sustii tu, nemodificate in niciun fel. Daca consideri ca am gresit o singura intrebare din cele adresate, spune-mi.
Nu e absolut nimic eronat, doar atitudinea ta de om bigot happy aflat in fata unui adevar statistic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

P.S: regiunea Touli, stii tu, aia in care in medie se mananca 856 de grame de lacatate si 121 de grame de carne, nu se afla in top la nici macar o singura categorie de cancer, nici de cervix, nici de leucemie, nici de stomac, nici mamar, nici totalul deceselor din cauza cancerului, din simplul motiv pentru care locul intai pentru cancer cervical e acordat regiunii Cangxi, Jingxing pentru leucemie, Huguan pentru cancer la stomac, Jiexiu pentru cancer mamar, si Huguan pentru decese cauzate de cancer de orice tip. TOATE astea aflate in top au fost VEGANE.
Si death form all cancers, arata cam asa : https://aws4.artenediana.com/......China.jpg.
Cele 5 din stanga, toate sunt vegane, restul din dreapta sunt regiuni de omnivori. Puteti observa singuri si sa nu va simtiti influentati de mine in vreun fel cat ajuta sau nu ajuta veganismul.
Asa scrie in Studiul China.
Informatie pur obiectiva happy

| NOBODY a răspuns (pentru NOname):

Să o luăm sistematic (în prima postare, făceam doar mișto, sper să nu apară nimeni care să îmi zică cum că ar fi imposibil să ți se micșoreze diametrul antero-posterior al ochiului).
Când suferi de miopie, imaginea se formează în fața retinei ca urmare a creșterii distanței dintre centrul optic și retină. În mod normal, retina se află la 17mm în spatele centrului optic.
Așa cum ai spus și tu, asta se poate corecta doar prin intervenție chirurgicală. Dar e foarte posibil, în urma înaintării în vârstă să se manifeste și prezbitismul - condiție în care elasticitatea cristaloidei (învelișul elastic al cristalinului, lentilă biconvexă responsabilă de refracția luminii) scade. Când privești un obiect plasat la infinit - este vorba despre distanța de 6 metri (punctul remotum), cristalinul se aplatizează. Să ținem cont că privirea oricărui obiect la o distanță mai mică de 6 metri necesită într-o oarecare măsură scăderea gradată a razei de curbură a cristalinului, deci acesta începe să se bombeze. Dacă ai avea numai miopie, imaginea s-ar forma înaintea retinei. Dacă ai avea numai prezbitism, imaginea s-ar forma undeva în spatele retinei (asemănător cu hipermetropia). Avându-le pe amândouă, cele două se ameliorează reciproc. Dar nu te bucura, chestia asta nu ține mult. Va veni și momentul când va trebui să porți lentile progresive (și pentru distanță, și pentru apropiere).

| NOname explică (pentru NOBODY):

Aoleu, nu cobi! laughing Te țin la curent, dacă se schimbă ceva.

NOname
| NOname explică:

Pentru eventualele lămuriri (cine are nevoie de ele):

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

NOname
| NOname explică:

Prea bine zis:

"Probabil că aceasta este dovada supremă a abilităţii marketingului modern, când un obez, bolnav de inimă şi hipertensiune arterială devine unul din cei mai bogaţi şarlatani care a trăit vreodată, vânzându-ţi o dietă ce promite să te ajute să slăbeşti, să-ţi păstreze inima sănătoasă şi să-ţi normalizeze tensiunea arterială."

Sursa: http://www.coachinginalergare.ro/......-China.pdf

| costis a răspuns:

Ai un episod fugitiv de intinerire.
E de la green beans.

| NOname explică (pentru costis):

Sper să nu fugă prea repede, ba chiar să-și rupă un picior, ceva.hee hee

| costis a răspuns (pentru NOname):

I-l pui si tu ghips. Oricum, bine ca enzima a lucrat sus... Si multumesc ca mi-ai dat un argument serios pentru post.

| Drimmero a răspuns:

Morcovii sunt cei care iti ajuta ochii sa nu se deterioreze prea usor.

Cum zicea cineva aici...psihicul este principalul motor declansator, ori al sanatatii, ori a bolilor, depinde ce ganduri te macina.
Vitaminele te ajuta pentru sanatate, de orice tip!

| anonimg a răspuns:

Cine nu stie, vegetalele au in ele puterea de vindecare, dar si de mentinerea starii de sanatate. Sunt o multime de vitamine si minerale aproape cat numarul literelor alfabetului. Carnea are doar B12 si proteine; restul trebuiesc luate din vegetale, si intr-o stare cat mai cruda. Altfel, mai devreme sau mai tarziu ajungem sa le luam din perfuzii sau medicamente.

Ma bucur pentru ca sanatatea ta sporeste. Te felicit pentru ca esti vegetariana. Ramai pe pozitie, pentru ca prea putin iti dai seama ca prin asta incurajezi si pe altii la o viata mai sanatoasa.

| NOname explică (pentru anonimg):

Mulțumesc! Mi-ai înseninat ziua. happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu m-am uitat pe linkurile tale pentru ca nu stiu engleza, dar iti spun ce cred eu, citind comentariile de pana acum.
De exemplu.Mananc un morcov stiind ca im face bine la ochi.Sau rosie contine multe vitamine.
Zilele trecute vorbeam cu fosta colega de scoala. Facusem spanac si a zic,, cum iti place spanacul? Risc ma mor de foame decat sa mananc spanac'' Depinde cum il faci... zic eu''
Tata are 82 de ani si are nevoie de ochelari nici la citit, nici la televizor.Si nici mama lui nu a avut nevoie.Si mananca atat carne cat si vegetale.
Sa nu fie vorba la tine de autosugestie si gandire pozitiva?

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Era cam greu să-mi autosugestionez ceva, ce nu mă așteptam vreodată că ar putea să se întâmple, fiind îndoctrinată bine cu ideea, că așa ceva e imposibil - "miopia nu dă înapoi". Deși mă gândisem și eu la început, că poate mi se pare. Dar cum treceau săptămânile așa, parcă începeam să realizez din ce în ce mai mult, că nu visez. E, atunci m-am și pus pe cercetat...și așa am dat de acești oameni, care în engleza lor povestesc toți cam același lucru, că de când au trecut la stilul de viață (raw)vegan (adică exclusiv pe hrană de origine vegetală, predominant în forma ei crudă), cam într-un an-doi, așa, li s-a îmbunătățit vederea (pe lângă multe alte chestii în organism).

Iar de prevenit probleme oftalmologice cu acest stil de viață, clar, se pot preveni, aia recunosc până și medicii mai comuniști, absorbiți de sistem, care tratează efectele, în loc de cauză și storc bani din oameni, pe mulți îmbolnăvindu-i și mai mult, să fie cât mai dependenți de sistem.

Iar tu, dragă, se pare că moștenești genele bune. Totul e acum nici să nu-ți bați joc de ele. Sănătate! happy

| zurick a răspuns:

Ochelarii sunt scumpi. Bine acum depinde si de care iei, sunt ochelari ieftini prin farmacii, dar absolut hidosi si ochelari decenti de pe la 200 de lei in sus.
Cred ca mama a dat undeva la 1000 cu tot cu lentile. Lentilele sunt si ele scumpe, mai ales daca au protectie la soare sau la lumina calculatorului.
In ceea ce priveste stilul vegan, nu cred ca este el responsabil de toate astea.Da, sunt legume care ajuta, dar este o diferenta mare intre a ajuta si a trata.

| Oana92 a răspuns:

Ai si surse de specialitate pentru afirmatiile tale?

| NOname explică (pentru Oana92):

Pentru ce afirmații de-ale mele îmi ceri surse de specialitate? Că mă simt mai bine? laughing

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

Argumente stiintifice (articole, cercetari medicale, etc) care sa sustina faptul ca scoaterea carnii din alimentatie imbunatateste vederea. Pentru ca numai un prost nu isi da seama ca asta vrei sa scoti in evidenta! Ti-am mai spus in repetate randuri, linkurile postate de tine au valoare 0! Orice idiot isi poate face site si scrie ce are el chef acolo, dar asta nu inseamna ca ce scrie el e adevarat.
Cand iti vei sustine argumentele cu articole medicale vei merita o dezbatere. Pana atunci ai merita un dus rece, sa te trezesti la realitate! Si ti-am mai spus ceva, tot in repetate randuri. Conteaza calitatea mancarii pe care o consumi! O carne obtinuta de la un animal crescut fara hormoni este mult mai benefica organismului decat o salata de legume modificate genetic sau crescute fortat, stropite cu n solutii, transportate in cine stie ce conditii si tinute in magazine cu lunile. Asta apropo de discutia de mai sus, cu Brigaela.

In alta ordine de idei, e posibil ca sanatatea ta fizica sa se fi imbunatatit, e posibil ca vederea ta sa fie mai buna, dar sanatatea ta psihica e tot mai subdreda. Chiar ai luat-o rau pe ulei, sincer! Si poate nu ar strica sa te mai cauti pe la un psihiatru. Cine stie, poate are niste leacuri pentru tine.

Apropo, cand iti pui poza la profil, sa vedem si noi cat de multa sanatate emani?winking

| NOname explică (pentru Oana92):

Oana dragă - sănătoasă atât fizic, cât și mintal -, întrebam doar, îmi împărtășeam experiența, presupunerea, nu băteam nimic în cuie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Orice organism individual se va adapta si la toxine si la orice n daca este sanatos!
Daca este bolnav, se va insanatosi, daca procedam dupa retete de la altii, SIGUR MERGEM LA PIERZANIE!
Eu as propune sa facem o CHETA sa le dam bani la doctori, macar sa ne lase in pace si la firmele farmaceutice!
Si aia trebuie sa manance! De acord! dar nu pe sanatatea noastra!

| oprescudorin11 a răspuns:

Din cate te stiu, o atee si o promovatoare a 'sistemului' camuflat, nu cred ca ai vreo sansa sa-ti rezolvi nici vederea de aproape, pe cea de la distanta, nici atat!
Vederea ateilor este iluzorie.
Evolutia este o imposibilitate, pentru alde -voi!

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Chiar m-aș fi mirat, dacă îmi răspundeai serios la întrebare, fără să o dai în fanatisme religioase și insulte creștinești. laughing Așa, Dorine, nu mă dezamăgi!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru oprescudorin11):

Scuze ca ma bag ca musca-n lapte, dar ce legatura este intre ateism si vederea lor?
Nu toti ateii sunt vegani cum nici toti credinciosii nu tin post nu vad mai bine in acea perioada!
E chestie de obisnuinata, de stilul de viata ales si de perceptiile pe care ti le insusesti de-a lungul vietii despre sanatate!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Problema este bine pusa!
Diferenta intre credinciosi si atei, este ca primii sunt NATURALI, nu 'naturisti'.
Bunica mea a trait 99 de ani, poate traia si mai multdaca nu ar fi fost pusa de membriai familiei, sa se supuna unor 'practici medicale'
Dar sa nu mergem la extreme:caci altceva voiam sa-ti comunic, anume orice boala, oricare, porneste, nu de la mediu, cu care corpul condus CORECT poate interactiona amiabil, ci de la pierderea 'busolei mintii', neancrederea in propriul trup, imprumutarea de idei din PROPAGANDA-nu neaparat comunista sau fascista, ci cea mai frecventa, RECLAMELE!
Reclamele sunt cu adevarat mai periculoase decat celelalte variante, caci urmaresc doar scopuri mercantile, care nu au nici in 'clin sau maneca' cu realitatea personala.
Corpul oricarei vietati, a fost creat sa faca fata la toate situatiile interactiunii cu mediul ambient, daca apar disfunctii, nu merge bine CREIERUL, administratorul organismului.
mai departe poti sau nu judeca si singur, daca esti baiat sau singura daca esti fata!
Vegetarienii adevarati, au priobleme neputinte organice, (stomac defect, ficat, splina, bila, pancreas, tub digestiv, etc.), si daca nu pot consuma organic( nu le face bie!) bine fac ca mananca ceea ce le permite organismul.
Dar de aici pana a deveni 'vegan' ca asa ti-au zis tampiti internauti sau doctori 'parati', este distanta mare!

| oprescudorin11 a răspuns:

Cultura : NON, Simt istoric: NON, Credinta : Non, chiar nu inteleg, cunostinte tehnice:NON, sex : NON, la ce ti-ar folosi 'vederea' meta -fizica, oricum nu ai pricepe NIMIC!
Macar Puskin spunea ca 'toti ca frunza, toamna-n vant! Ce ne facem noi acum. Punct! 'Nu se intreba, constata!
Sa zocem ca promovezi mizeriile alea si siturile cu likurile respective! Ca gasesti rataciti ca tine, ce presupui ca poti vedea?
Ca sa VEZI iti trebuie mult mai multe organe care sa conlucreze!
Pe alea cum le vindeci?
Ce linkuri mai poti indruma, cat trebuie sa mai pierzi timp cu prostii?

| oprescudorin11 a răspuns:

In principal, voiam sa spun ca, este o REGULA general, UNIVERSAL valabila!
Verificata cu nitica suferinta, chiar pe mine, ca nu sunt MENGELE sa fac experimente pe alte persoane!
Regula nr. one, este sa stim ca FUNCTIA PASTREAZA ORGANUL.
Cea mai importanta.
Daca ne ranim la un picior si mergem la doctori de duzina, or sa ne zica sa stam acasa, sa nu mergem, caci, sa zicem,.o intindere de ligament, se reface prin pauza!
NU, Nu NU!
Din contra! El se reface doar daca-l punem la treaba! Nu e treaba noastra! Stie corpul ce sa faca.
Daca tragem pe dreapta!? s-a sfarsit! NICIODATA NU SE VA REFACE!
Orice operatie asupra trupului nostru este o adaugare de HANDICAPURI la CELE CU CARE ne-am nascut, inevitabil, caci nimeni nu e perfect!
Dar a mai ajuta si noi alte mizerii la cate avem deja, este cea mai mare eroare!

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Acest răspuns parcă e mai potrivit la următoarea mea întrebare. :)

http://www.tpu.ro/......-si-tanar/

| xerxes1 a răspuns:

Pana una alta bucura-te de efecte.
Nu ai cum sa convingi o comunitate de zombie sa nu mai manance cadavre de animale.

| NOname explică (pentru xerxes1):

Îmi împărtășesc experiența, iar cei curioși sunt liberi să încerce, să vadă pe pielea lor cum e. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Fii atenta aicea. Cand eram in facultate purtam ochelari si ii ziceam lui profu sa ma lase sa stau in primele randuri ca nu vedeam ce scrie el pe tabla. Dupa ce am terminat facultatea n-am mai citit atat de mult si am lasat ochelarii de o parte si la un control oftalmo mi-a zis ca nu mai am nevoie de ochelari. N-am postit si am mancat de toate de la friptane pana la mamaliguta cu urzici. Daca vezi steaua mica de la carul mare pe cer nu-ti trebuie ochelari. Aveam -0.5 la dioptrii. Miopia se face de la multa citanie. Nu degeaba scrie in biblie "unde e carturarul?" 1 Corinteni 1:19, 20:"Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?" Adam si Eva nu citeau si nu aveau atata tehnologie de mesterit cu lupa. laughing

| anamariarot a răspuns:

Eu mănânc salată ca iepurii și tot chioară am rămas laughing

| bogdan324 a răspuns:

La baza sanatatii sta gandirea ta, care la randul ei are legatura cu sistemul imunitar.Nu te miri de ce multi oameni care sunt in depresie sunt predispusi la efecte negative precum boli?
Normal ca in timp, daca iti duci viata ok, nu perfect dar ok, ti se regenereaza anumite celule din corp si vor exista anumite diferente, mai ales daca mananci si bine.

| JackR a răspuns:

Am promis ca nu ma amestec in discutii legate de vegani si veganism, dar pentru ca suntem prieteni, imi permit sa te dezamagesc (numai putin): nu este nici un miracol, este doar batranetea care se apropie!

| NOname explică (pentru JackR):

Aoleu, nu cobi! laughing

| FaraNume1245 a răspuns:

Poveștile tale sunt abureli. Eu, de exemplu, văd mai bine după câteva beri, decât după o zi fără carne. Plantele au puteri de vindecare, cu asta sunt de acord. Dar, nu vindecă tot, și nu orice plantă e vindecătoare.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Probabil aș crede și despre povestea mea, că e o abureală, dacă nu aș trăi-o pe propria mea piele. Așa că prefer să las loc posibilităților. Nici eu și nici tu nu avem de unde să știm cu o certitudine absolută care e adevărul, ce au simțit și au trăit acei oameni. Dar presupun că așa cum mi s-a întâmplat mie este posibil să se fi întâmplat și altcuiva.

Cu ultima propoziție sunt de acord.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

E placebo, nu ceva real. Mintea umană e foarte puternică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miopia poate fi corectata doar cu operatie. Chestii ca exercitii pe tru corectarea miopiei, carti care te invata sa iti concentrezi bioenergia, terapia cu ingeri sau schimbarea dietei, toate sunt false.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Morcovii se stiu de mult buni la asta... Poate ai facut exces de morcovi. Inainte de mizeria asta de lume plina de necunoscatori care-si dau cu parerile si se cred mari doctori, omul stia ca fiecare leguma/fruct vindeca ceva anume.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Exces de morcovi n-am făcut, dar am mâncat de toate, pline de vitamine, minerale, grăsimi sănătoase, fibre, constant. Și chiar e uimitor cum un medic poate recomanda evitarea lor (până la vară), fără să-și pună problema, că poate de aia nu-i merge bine nici lui. Este ca și cum ar recomanda nelăsarea de fumat, scuipându-și plămânii pe la chimioterapii. Dar mai îngrijorător e, că de mulți e luată de bună, doar pentru că are eticheta de "medic", și nici nu își pun afirmațiile ei sub semnul întrebării, ca bătrânii ăia, ce cască gura la Antena 3, crezând că e musai adevărat tot ce se spune la televizor. Vai de curu' nostru!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mersi de vot, mi-ai confirmat tot ce am scris in doua secunde. laughing)
Mai greu cu stiinta si documentatea si dezbaterea cand faci parte din cult care iti interzice chestiile astea si iti spune exact,, dumnezeu exista",,, veganismul e bun". Daca incerci sa cercetezi, esti prost, nu esti normal, e exact asa ca mine.
Bafta cu bigotismul, pardon, veganismul laughing)))

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Evit discuțiile futile și interminabile cu oameni toxici, obsedați de persoana mea, care o țin pe a lor cu orice preț. M-am învățat minte. Carevasăzică, nu, n-ai fost nici inteligent, nici folositor. Salut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

O sa disec tot ce ai scris.
1. Probabil nu intelegi conceptul de persoana. Nu ma interesezi ca persoana nici cat negru sub unghie, nu ma intereseaza cati ani ai, de unde esti si nimic legat de persoana ta, nici macar numele. De unde ai scos o astfel de aberatie cum ca as fi obsedat de,, persoana'' ta? Te-am intrebat vreodata in privat ceva legat de persoana ta?
Daca pui intrebari pe un site cu intrebari iti asumi faptul ca oricine poate raspunde cum si eu imi asum faptul ca poti raspunde la intrebarile mele. Cam asa functioneaza site-ul asta.
Intr-adevar, sunt o persoana toxica. Sunt o persoana toxica pentru ca invit oamenii sa studieze lucrari de specialitate si ii invit sa priveasca atat religia, cat si cat si sfaturile nutritionale, cat si orice alt aspect al vietii cu scepticism si sa cerceteze, nu sa creada orbeste, nu sa ii bag la mine in barca, spre deosebire de tine.
Tocmai, ca eu nu o tin pe a mea absolut deloc. Si mereu am cautat adevarul, nu sa imi confirm ipotezele cu orice pret.
Eu chiar am citit ceva din Studiul China si am inteles foarte bine de ce nu are relevanta de studiu cantitativ, asa cum spune o comunitate stiintifica intreaga. Nu mi-a fost de ajuns sa ascult parerile altora.
Eu spre deosebire de tine am privit cu scepticism studiul asta si am vrut sa vad daca e adevarat, nu sa il sarut ca pe o icoana facatoare de minuni.
Daca tu crezi ca studiul asta are vreo relevanta, te rog sa-mi explici si mie de ce in regiunea Jiexiu, rata de cancer cervical este egala cu cea din Xianghuang qi, dar mai mare decat in Touli?
De ce rata de leucemie este mai mare in Jiexiu decat in Touli?
De ce in Jiexiu, rata de cancer mamar e cel mai mare?
Si de ce, diferenta dintre Huguan, Cangxi, Songxian sunt atat de mari, atata timp cat alimentatia e aceeasi?
Sustii ca multi vegani ca laptele provoaca cancer, dar al naiba sa fiu daca in cartea aia scrie asa ceva. Nu scrie nicaieri. Si poti citit si tu, si vei vedea lucrul asta. Si aici trebuie sa precizez ca vorbesc de informatiile cantitative, nu de interpretarea lor eronata.
Acum ca ai verificat in carte toate graficele de pana acum, uita-te te rog la graficul cu mortalitate din cauza tuturor tipurilor de cancer, dar sa fii atenta si la graficul ce prezinta consumul de proteina animala. Si te rog, explica-mi, ca la prost, cum se face ca regiunea Wenjiang, unde se consuma moderat carne, are o rata de mortalitate din cauza tuturor tipurilor de cancer, mai mica decat toate regiunile vegane studiate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Eu ieri am mancat doar paine de casa si legume si am scapat de durerea de burta. Astazi cum am bagat un snitel am simtit ca imi crapa stomacul. Cred ca incep si eu pe verzituri.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Să-ți fie de bine! Și să nu uiți, că gama lor este extrem de bogată, încearcă să cuprinzi din ea cât mai mult și să nu uiți nici de nuci, semințe, fructe, leguminoase, cereale... Sănătate, ScriptKiddie! happy

| Ax3LdeV a răspuns:

Cred ca se poate rezolva problema https://www.youtube.com/watch?v=itfuva1xgEg.

| alin131 a răspuns:

Conteaza mult ce mananci, poate aveai ceva carenta pe undeva si ai corectat cu vreun avocado sau mango sau cine stie mai ce fruct care avea exact ce tu aveai nevoie...

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Buna, eu am obsevat ca daca nu mai mananc carne o anumita peroada, nu numai va ma simt mai bine dar parca am si mai multa putere.
Dar la ochii nimic, tot chior?
PS lucrez in constructii

| NOname explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Da, simțitul mai bine și un surplus de forță și energie e un efect secundar cel mai frecvent al veganismului, probabil și mulți (semi)vegetarieni îl resimt la un anumit nivel. happy

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru NOname):

Vegan vegan, dar parca tot cea mai buna leguma e porcul happyhappy

| NOname explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Poate pentru tine, pentru porc mai puțin.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru NOname):

Tu esti vegana?

| NOname explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Dap.

| DanielDanny a răspuns:

Faci parte dint-un program al extracteresctilor care rapes oameni si fac operatii de vindecare pe ei fara ca acestia sa-si maI aminteasca xD, acum serios, poti sa mergi la o optica medicala unde se fac controale gratis cu analizele vechi daca le mai ai sa vezi diferenta, poate la primele controale au gresit diagnosticu si poate a fost ceva temporar care se vindeca de la sine.

| NOname explică (pentru DanielDanny):

Partea cu diagnosticul greșit nu prea are cum să fie adevărată, că nu e vorba de o perioadă scurtă și nici de un singur oftalmolog.

Dar mi-a plăcut asta cu - cum? - extracteresctii. Trebuie să fiu atentă la cine mă răpește, când dorm. big grin

| username1053847 a răspuns:

Taci fa dracu

| FilipJicha a răspuns:

Incercare de propaganda dejucata rapid de doamna Brigaela. Bine ca mai sunt si specialisti pe aici pe TPU.

| NOname explică (pentru FilipJicha):

Cu așa specialiști ajungi să stai doar prin spitale. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Iti sugerez sa citesti cartea Studiul China, dupa ce citesti un curs de metodologia cercetarii si dupa ce inveti cum se face un studiu statistic si inveti sa citesti corect o histograma amarata macar. Pana atunci, tu citesti cartea aia asa cum citesc eu lucrarea de doctorat a lui Stephen Hawking, adica te uti ca o curca in lemne si o sa ramai cu atat,, Ala zice ca veganismul e bun, deci e bun'' fara sa ai habar daca e adevarat sau nu.
Eu rad de ma prapadesc cand vad oameni ca tine care imi spun ca nenea Colin Campbell a descoperit ca veganismul e sanatos.
Dar nu imi mai place sa dezbat astfel de lucruri pentru simplul motiv ca tu, la fel ca si cei mai multi vegani, esti imuna la stiinta si la argumente stiintifice privind veganismul. E ca si cum as incerca sa ii explic unui martor de-al lui Iehova, care bate din usa-n usa la oameni sa ii aduca in rai, ca religia lui nu e stiinta. E EXACT acelasi lucru.
Eu am vrut sa devin vegan si crede-ma ca nu imi e greu sa renunt la absolut nimic. Dar cercetand obiectiv singur si intreband specialisti, atat doctori cat si nutritionisti, am inteles ca veganismul nu e mai bun ca o dieta in care se consuma moderat carne. Diferenta dintre mine si tine e ca eu am vrut sa aflu adevarul obiectiv, adevarul stiintific, nu sa imi dovedesc ca veganii sunt cei mai tari, sau ca e mai bine sa consum carne, sau sa tin cu dintii de o teorie indiferent de ce spun ceilalti.
O regula de baza in viata as spune eu, e ca daca nu vrei sa afli adevarul adevarat, oricat de trist e, cel mai bine e sa crezi in ce vrei, dar sa nu uiti ca e o credinta, si nu o poti livra in stanga si in dreapta ca adevar absolut.
Eu nu am pus gura pe carne, lapte oua, mai multe saptamani, crezand ca poate e sanatos. Dar niciodata nu am spus si nu am recomandat cuiva sa faca ce fac eu. Am realizat ca e periculos sa dau sfaturi fara sa cunosc subiectul.
In procesul cercetarii si al luarii deciziei daca sa mananc sau nu carne, am rupt complet orice mila fata de animale, tocmai pentru a amesteca etica cu adevarul obiectiv, chestie pe care tu nu esti in stare sa o faci.
Nu mai vorbesc de comparat studii. Pun pariu ca nici nu ai idee cum se face treaba asta. Dar tu iti permiti sa spui ca o lucrare e mai buna ca alta exact ca si crestinii care zic ca Dumnezeu e mai smecher ca Allah, adica fara sa ai habar de absolut nimic. Ceea ce e extrem de stupid pentru ca incerci doar sa iti confirmi convingerile.
Si eu m-am lovit de comportamentul lipsit de respect, decenta si plin de ingamfare al Brigaelei, chiar daca nu avea dreptate in ce spunea. Dar hai sa nu criticam aiurea. Indiferent de ce comportament are sau nu are, ea stie sa citeasca un studiu si are si experienta in domeniul medical. Felul in care arata un specialist nu spune nimic. E la fel de logic cu a evita sa mergi la un dentist care are o plomba, un oftalmolog cu ochelari sau un dermatolog chel.
Modul in care arata o persoana depinde de genetic in primul rand. Exista persoane care pot manca un pui pe zi si sa ramana subponderali si exista oameni care daca merg odata pe saptamana la mc donald's, zici ca i-ai umflat cu pompa. Hai sa nu ne legam de felul in care arata o persoana doar ca sa ascundem faptul ca nu stii nici macar diferenta dintre proteina animala si ce vegetala. Ok?

| SârbuEmi a răspuns:

Vezi aici cât mai costă o pereche de ochelari. De citit până la capăt ca să înțelegi.
https://profiopticiasi.ro/cum-sa-alegi-lentile-de-ochelari/