| Sara a întrebat:

A cumparat mama niste hering congelat (prima oara), de obicei mancam doar peste proaspat, si a gasit icre. Oare se pot folosi, tinand cont ca au fost in pestele congelat? Stiu ca icrele din comert sunt si de hering, logic ar trebui sa se consume, dar congelate? Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Icre congelate NU, de ce credeti ca nu se gasesc icre congelate in comert? ele se extrag numai din peste proaspat si se tin in sare.

| Arthur a răspuns:

Foloseştele fără nici o problemă. Dacă peştele a fost păstrat în condiţii corespunzătoare şi icrele sunt bune de consumat.

| mariobros a răspuns:

Da, sunt bune, si cum a spus @BitterSweet, daca pestele a fost ok din punct de vedere organo-leptic, se pot prepara fara probleme, n-are legatura ca au fost congelate, doar ca si-au pierdut ceva din calitati comparativ cu cele proaspete, dar deja despicam firul in patru...

| alexflor87 a răspuns:

Sunt foarte bune. Eu le-am folosit de mai multe ori si sunt excelente.Esti norocoasa ca le-ai gasit :p