| VasileRapidistu13 a întrebat:

Alimentele, somonul spre exemplu, daca tot sunt asa scumpe au efecte benefice si asupra creierului pe termen lung?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Efecte,te usureaza la buzunare,tocmai tu ai spus cas scumpi somoni laughing alt efect, ar fi ca maninci ceva bun, asta daca este gatit bine, daca il maninci si cu ceva orez, ceva brocoli si asparagus.
Alte efecte asupra creierului nu mai vad, astea 2 ar fi.

Sincer eu prefer Tilapia si Somn,is mai buni ca salmonu,somonu asta salmon sau cum ii mai zice,are carnea uscata,aia ce am aratat eu au carnea mai zemoasa sa zic asa,mai moale, este mai gustos somnu sau tilapia decat somonu.
Am mincat somon si la restaurante si facut acasa, e la fel carne uscata.
Pina am descoperit pestele asta somn si tilapia, pe care inainte ii ocoleam, ziceam vai, maninci si eu ceva scump si bun.

Asa ca maninc ceva mai bun acum si mai ieftin.Stiu unia or sa zica ca am mincat somon din crescatorie,ba am, mincat de toate neamurile si din crescatorie,si salbateic si din Alasca si din Argentina,chile etc.
Somonu e bun afumat, ala da jos palaria, dar vorba ta ala e si mai scump ca ala proaspat, te rupe la pret.

Deci cam astea ar fi beneficiile asupra creierului, gustu, banii cei dai si care or mai fi.

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de alimente si despre ce fel de alimente vorbim.
Ai zis somn, el poate sa fie salbatic sau de acvacultura.
Cel salbatic e sanatos iar cel luat de la o crescatrie este foarte toxic!

| VasileRapidistu13 explică (pentru ROB3RT89):

Daca mananaci sanatos, cauti broccoli, telina, sfecla rosie numai asa oare iti da putere mai mare in creier?

| sierra1 a răspuns:

Mâncând somon (ești cu gândul la omega ăla...) nu devii mai isteț dar sătul și sănătos, da

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| minrest a răspuns:

Somonul este un aliment extrem de nesanatos. La acvacultura somonului trebuiesc folosite pesticide puternice.

| ReddY25 a răspuns:

Eu unul nu am mâncat din păcate dar am auzit că e benefic, încearcă și o să vezi cât de bun e

| nukeyly a răspuns:

Efecte bune si rele:
1. Reduce colesterolul rau si contine acizi grasi Omega 3 si 6 care mentin inima sanatoasa si altele pe instalatie.
2. Tipuri de peste si continutul de mercur si datorita industriei umane
O dieta echilibrata si sanatoasa include cel putin 2 portii de peste pe saptamana, dintre care una de peste uleios.

Cel mai scazut mercur in peste se regaseate in urmatoarele specii:
Ansoa
Cod
Crab
Eglefin
Fructe de mare: caracatita, stridii, midii, creveti
Hering
Macrou
Sardine
Somn
Somon 0, 014-0, 086 ppm
Ton conservat, light
Pastrav de apa dulce

Speciile care au un continut mai crescut de mercur, dar acceptabil daca se reduc portiile saptamanale sunt:
Biban atlantic
Crap
Halibut
Macrou spaniol
Pastrav de mare
Pestele grouper
Ton alb, yellowfin

Speciile de evitat, pe cât posibil sunt:
Macrou rege
Marlin
Pestele spada
Pion portocaliu (specia Hoplostethus atlanticus)
Rechin
Tilefish (pește din Golful Mexicului)
Ton obez (specia Thunnus obesus, eng. Bigeye tuna)

Mercurul este un element care se gaseste în mod natural în crusta pamantului. El exista in natura sub 3 forme:

Mercur elementar
Compusi anorganici
Compusi organici, precum metilmercur

Forma organica, de metilmercur, este cea mai comuna in mediu si se formează prin combinarea mercurului cu carbon, cel mai frecvent cu ajutorul microorganismelor. Acesta este si compusul care se regaseate în peste.
De retinut este faptul ca mercurul nu se distruge prin preparare termica: fierbere, prajire, coacere.
Pentru majoritatea oamenilor, o cantitate infima nu pune probleme de sanatate. Cu toate astea anumite specii de peste contin un nivel foarte ridicat de mercur.
Consumatorii trebuie insa sa fie constienti de nivelul de mercur din peste si sa faca alegerile cele mai sanatoase in privinta speciei de peste si cantitatii consumate.

Toxicitatea mercurului depinde de forma sub care se regaseste, doza administrata si modul de patrundere in corpul uman. In general, mercurul poate cauza probleme ale rinichilor, inimii, plamanilor si sistemului imunitar si este un cunoscut neurotoxic.

Somonul are o incarcatura medie de mercur de 0, 014-0,086 ppm.
Mercurul ajunge din aer si crusta in apa apoi cu ajutorul microorganismelor
el se transforma in metilmercur si se acumuleaza/depoziteza/prin bioacumulare(lantul trofic) in muschiii pestelui care este cosumat.

Gravidele trebuie sa evite pestele si sa aiba un nivel de sub 5.8ug/L de sange [ ug = micrograme / mcg ]
media de referinta pentru un adult trebuie sa fie de sub 10 mcg/L
Daca o persoana consuma 1 conserva de ton zilnic timp de 10 ani+ analiza arata 48 ug/L
valori care dau simptome de sanatate care variaza genetic de la om la om indiferent de concentratia de mcg/1L; gen(oboseala, lipsa concentrare, somn deficitar, vedere tunel, mers pe cioburi de sticla, tremur, etc) cu recuperare partiala foarte lenta 6 luni-1an de la oprirea consumului de peste.

| EliLeli a răspuns:

Da.