| hässlich a întrebat:

Te poti intoxica cu tantum rosa? Ce efecte are(pe termen lung)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1360-0443.2010.03196.x/full

Discuta cu medicul daca ai ramas cu efecte neplacute.

11 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Nu e mai bine sa nu mai iei? Si eu o luasem razna acum vreo 3 ani cand era "special-ul" in voga si ma bucur ca m-am oprit la timp ca nu era buna treaba.

| hässlich explică (pentru valentino52):

M-am oprit de vreo luna si ceva, dar nu s-a dus efectu, deloc! Jur, am ramas cu luminite si fulgere si halucinatii, insomnie si suspiciuni fata de orice.

| Wolfszeitt a răspuns:

Nu-ţi recomand să încerci, poate da dependenţă şi produce ulcer. Plus că tripurile, care ţin vreo 15-20 de ore, diferă de la om la om. Fie începi să vezi cai alergând în curte la vecina/pe blocul de alături şi eşti fascinat şi euforic, fie pe lângă o greaţă infernală îţi provoacă o stare de inconfort, vezi de trei ori mai slab şi aproape nu auzi, iar creierul o ia razna, transmite stimuli falşi de ai impresia că ai toate insectele pe tine, halucinaţiile sunt penibile şi îţi pot provoca panică şi depresie. Poţi s-o dai rău în paranoia. Trebuie să te gândeşti la lucruri frumoase, pentru că îţi poţi controla tripurile.

| hässlich explică (pentru Wolfszeitt):

Ai dat copy paste.Si am incercat deja, am luat timp de o luna in fiecare zi si noaptea chiar.Dar am ramas cu tripurile alea.E deja o luan si ceva de cand n-am mai luat.De ce?

| Wolfszeitt a răspuns (pentru hässlich):

Nu intenţionam să crezi că e proprie experienţă, dar am citit destul despre asta. De vreme ce tu ai încercat deja, probabil te-ai şi documentat înainte şi ştii mai multe decât mine, so *nothing to do here*.

| hässlich explică (pentru Wolfszeitt):

Da,dar n-a scris NIMIC cum ca ramai cu efectele toata viata straight faceUneori simt cum innebunesc straight faceSi sunt disperata!

| Wolfszeitt a răspuns (pentru hässlich):

Ba da, nu mai ştiu unde am văzut exact. E interesant, dar nu trebuie luat des. Repet că tripurile sunt controlabile, iar dacă îţi imaginezi ceva urât, nu îl vezi neaparat în acel moment, ci mai târziu. Ştiind destul de multe lucruri despre efecte şi toate cele, îţi forţezi stările astea de disperare. Încearcă să nu te mai gândeşti la ce se poate întâmpla şi fi puţin mai optimistă. Profită oarecum de efectul rămas şi influenţează-ţi stări de bine.

| hässlich explică (pentru Wolfszeitt):

Nu e de bine.Am spasme, vad tremurat, vad ca obiectele se apropie de mine(mereu), cand sunt cu mai multi oameni ma panichez, cred ca toti imi vor raul.Totul imi e suspect si nu pot dormi straight face Stau pana la 8 dimineata egal ca am ce face sau nu iar apoi dorm vreo 3 4 ore straight face

| hässlich explică (pentru hässlich):

Dar la psihiatru mi-a zis ca se poate sa fi declansat o boala. Tantum rosa...se poate ca de la asta sa fiu acum schizofrenica sau altele straight faceAsa au zis!

| Wolfszeitt a răspuns (pentru hässlich):

Chiar că nu e de bine. Tantum rosa contine un delirant asemănător cu Datura. Deliranţii sunt singurii care provoacă halucinaţii adevărate, de unde obiectele care se apropie, văzul tremurat. Chestiile astea sunt periculoase, e incredibil cum te transformă şi după cum ai văzut şi tu, rămâi cu traume. Sincer, nu ştiu ce te-ar putea ajuta să treci peste asta. De geaba ţi-aş spune să vorbeşti cu ai tăi şi, eventual, cu un specialist. Ştiu că ţi-ar fi greu. Încearcă să te focusezi pe realitate, iar ori de câte ori ai senzanţiile astea, încearcă să te concentrezi să-ţi dai seama că ce se întâmplă nu e real, să te 'trezeşti'.

| hässlich explică (pentru Wolfszeitt):

Ai mei stiu,m-am lasat,am fost la psihiatru, n-am rezolvat nimic.Mi-a dat diazepam picaturi si mai ceva care mareste efectul diazepamului, mai rau am facut, nu am linistit deloc, si imi dadeau mereu, de aia mam si externat!